Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 19-07-12, 10:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
για μικροκοντρόλλερ λέω.. εγω προτιμώ να δώσω 15 ευρώ αντί για 300 και να λιώσω στον προγραμματισμό
110-150 χονδρικη τα παιρνω, ακομα εξακολουθεις να προτιμας microcontroller? (και δεν ειναι 15 βεβαια, αν βαλεις ολα οσα χρειαζονται κατω απο 50-70 δεν πεφτεις)

Παράθεση:
Εγώ έψαξα ε-βαυ δεν είδα κάτι.. ούτε στο google είδα κάτι που να μπορεί να μπει στο νερό..
για νο3 βρήκα όμως probe στο ε-βαυ..

sensors για μετρηση περιεκτικοτητας αμμωνιας υπαρχουν, και κατα βαση χρησιμοποιουνται στη βιομηχανια τροφιμων, αρα ειναι ασφαλη...
Για no3 ακομα δεν εχω δει κατι εκτος απο ενα polysensr



Παράθεση:
Δηλαδη πρεπει να βαλεις ταριφα 30ευρο το μηνα για να εχεις ελενχο αμμωνιας!?!?!?! http://www.petcumulus.com/index.asp?...oduct&pid=2942 Οχι ρε παιδια πεταμενα λεφτα, εκτος αμα του περισεβουν κανενος 300-350 το χρονο για να κοιταει την αμμωνια.
εχεις δικιο, καθομαστε και μιλαμε για την αμμωνια ενω σε στρωμενα ενυδρεια που λειτουργουν χρονια ποιος καθεται να ασχοληθει με αμμωνια αν δε δει καποιο προβλημα? Το πολυ πολυ μια μετρηση σε καθε αλλαγη κι ενταξει ειναι -και αμφιβαλλω αν ειναι πολλοι που μετρανε για αμμωνια σε καθε αλλαγη-. Πιο πολυ σημαντικες ειναι αλλες παραμετροι οπως το ph οι σκληροτητες η θερμοκρασια και τα no3 οπου δε θα ηταν ασχημα να τα γνωριζαμε ανα πασσα ωρα και στιγμη. Τη θερμοκρασια οκ, ολοι τη γνωριζουμε, το ph μονο οσοι εχουν μονιμα εγκατεστημενο phμετρο η καποιο κοντρολλερ οσο για τα υπολοιπα ολοι στις αλλαγες μετραμε αν δεν εχουμε καποιο προβλημα που επιβαλλει συχνοτερες μετρησεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 11 queries