Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 15-07-12, 19:55
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Ανοιξα αυτο το θεμα, γιατι κατι δεν μου πηγαινε καλα με τις θερμοκρασιες που διαβαζα στα ενυδρεια μου.
Συγκεκριμενα δεν μπορουσε να πεσει η θερμοκρασια κυριως στο γαριδαδικο που με ενδιεφερε, κατω απο 26. (εχω σε ολα stc-1000).
Tους ειχα καλιμπραρει ολους με αναφορα το θερμομετρακι που χρησιμοποιουσα στο δοχειο των αλλαγων.
Μιας λοιπον και ειχα αμφιβολια για αυτο που εδειχναν,εβαλα ενα γυαλινο θερμομετρακι που ειχα, στο γαριδαδικο και μου εδειξε αποκλιση περιπου ενα βαθμο λιγοτερο.
Βουταω και τον σενσορα ενος ψηφιακου θερμομετρου http://www.ebay.com/itm/Digital-Ther...item19ca51c83c και μου δειχνει και αυτο -0,8!
Εκανα το ιδιο και στoυς αλλους κοντρολλερ στα αλλα ενυδρεια, και διαπιστωσα τα εξης:
Στο πρωτο 0 αποκλιση.
Στο δευτερο -0.3
Και στο τριτο -2.9 !!!!!!!
Το θερμομετρακι παλι του δοχειου των αλλαγων ειχε -1.6!
Καλιμπραρισα ολους τους stc με αναφορα τον μπλε ψηφιακο που ειναι πολυ κοντα στο γυαλινο, και τωρα εχω 25 στο γαριδαδικο και σβηνουν και οι ανεμιστηρες.
Το ερωτημα ομως ειναι μπορω να βασιστω στο γυαλινο που συμφωνει και με το ψηφιακο που χρησιμοποιω για να μου δειχνει την θερμοκρασια του χωρου, η εχουν και αυτα αποκλισεις λογω κατασκευης ας πουμε;
Δεν ηταν λογικο απο την αλλη να μην μπορει να πεσει η θερμοκρασια στα ενυδρεια κατω απο 26, με 2 12ρηδες ανεμιστηρες με 134 cfm, και θερμοκρασια χωρου 31-32 το πολυ.
Τι λετε και εσεις;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01450 seconds with 10 queries