Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 03-07-12, 16:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
OK , πλέον το ενυδρείο τρέχει με 2 φίλτρα:
1. EHEIM 2215 με 2 μπλε σφουγγάρια-2κουτάκια μακαρόνι, μια στρώση άνθρακα KENT (μου είπαν ότι κάνει καλή δουλειά αφού περάσαμε 7 μέρες melafix λόγω τραυματισμού) και λίγο filterwool.
2. FLUVAL 405 με τα σφουγγάρια του (τα όρθια) και όλα τα καλαθάκια γεμάτα μακαρόνι.

Νομίζω ότι πλέον έχω επαρκή φίλτρανση. Οι μετρήσεις μου είναι σταθερά καλές και μόνο έχω παρατηρήσει μια αύξηση των νιτρικών την 6ή ημέρα μετά την αλλαγή (δλδ μια ημέρα πριν την επόμενη αλλαγή) που φτάνουμε γύρω στα 20. Δυστυχώς δεν έχω πολλά φυτά μεσα λόγω φυτοφάγου τέρατος και έτσι τα νιτρικά δεν καταναλώνονται. Τη μία εβδομάδα που έβαλα κερατόφυλλο (μια αγκαλιά) δεν ανέβασε καθόλου αλλά μετά από τρεις μέρες έπρεπε να το μαζεύω από παντού...

Anyway, επειδή είχα πρόβλημα με τα μαμίσια Τ8(30W) φωτιστικά, συγκεκριμένα, με κλειστούς διακόπτες , ακουμπούσα τη λάμπα και αυτή τρεμόπαιζε, το ξήλωσα τελείως και έβαλα 3 λεντοταινίες του μέτρου (2 cool white 6000k και μια ελαφρό μπλε που δε θυμάμαι κέλβιν) και τώρα τουλάχιστον βλέπω το βυθό μου. Σήμερα προμηθεύτηκα και εξωτερικό θερμαντήρα 300W για το χειμώνα τον οποίο θα τοποθετήσω αργότερα πάνω στο σωλήνα επιστροφής του EHEIM και στη συνέχεια πάνω στον controller. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τον controller επειδή ο θερμαντήρας είναι εξωτερικός? Επίσης διάβασα ότι ο συγκεκριμένος ενσωματώνει sensor PTC. Αν τον βάλω να ξεκινάει από θερμοκρασία μικρότερη από τη θερμοκρασία που έχω βάλει στο elliwel θα υπάρξει θέμα?
Το melafix δεν χρειαζεται ανθρακα για να απορροφηθει. Δεν ειναι καν φαρμακο. Αλλα δεν εκανες κακο. (μονο που θα σου κραταει και λιγο λιπασμα ή τυρφη, αν βαζεις)
Θελει αλλαγη με νεο, αναλογα το σημειο κορεσμου του (βλεπεις οδηγιες).

Τα 20ppm NO3 δεν ειναι υπερβολικα. Καλο ειναι να ειναι και λιγοτερα παντως.

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις ποθο για τα νιτρικα αλλα δεν εχει ανοιγματα το ενυδρειο σου , να βγει εξω το φυτο.
Δεν ξερω αν το αφησεις μεσα στο νερο, μηπως το τρωει το ψαρι σου (αν και ειναι σκληρο φυτο και τοξικα τα φυλλα του), ή ψιλοσαπιζουν τα φυλλα του εντος νερου.
Παντως ειναι φαγανα νιτρικων.
Κανε τις αλλαγες σου εσυ και δεν πειραζει.

Αυτο με το eliwell δεν το καταλαβα που εγραψες
Παράθεση:
Αν τον βάλω να ξεκινάει από θερμοκρασία μικρότερη από τη θερμοκρασία που έχω βάλει στο elliwel θα υπάρξει θέμα?
-------------------------
Δεν μαρεσει που ακουμπαει τοσο πολυ επιφανεια πετρας στο βυθο.
Να προσεχεις οταν τις σηκωσεις, μπορει να απελευθερωθουν τοξικα αερια απο κατω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-07-12 στις 16:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01683 seconds with 11 queries