Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 03-07-12, 14:57
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Talking UPDATE

OK , πλέον το ενυδρείο τρέχει με 2 φίλτρα:
1. EHEIM 2215 με 2 μπλε σφουγγάρια-2κουτάκια μακαρόνι, μια στρώση άνθρακα KENT (μου είπαν ότι κάνει καλή δουλειά αφού περάσαμε 7 μέρες melafix λόγω τραυματισμού) και λίγο filterwool.
2. FLUVAL 405 με τα σφουγγάρια του (τα όρθια) και όλα τα καλαθάκια γεμάτα μακαρόνι.

Νομίζω ότι πλέον έχω επαρκή φίλτρανση. Οι μετρήσεις μου είναι σταθερά καλές και μόνο έχω παρατηρήσει μια αύξηση των νιτρικών την 6ή ημέρα μετά την αλλαγή (δλδ μια ημέρα πριν την επόμενη αλλαγή) που φτάνουμε γύρω στα 20. Δυστυχώς δεν έχω πολλά φυτά μεσα λόγω φυτοφάγου τέρατος και έτσι τα νιτρικά δεν καταναλώνονται. Τη μία εβδομάδα που έβαλα κερατόφυλλο (μια αγκαλιά) δεν ανέβασε καθόλου αλλά μετά από τρεις μέρες έπρεπε να το μαζεύω από παντού...

Anyway, επειδή είχα πρόβλημα με τα μαμίσια Τ8(30W) φωτιστικά, συγκεκριμένα, με κλειστούς διακόπτες , ακουμπούσα τη λάμπα και αυτή τρεμόπαιζε, το ξήλωσα τελείως και έβαλα 3 λεντοταινίες του μέτρου (2 cool white 6000k και μια ελαφρό μπλε που δε θυμάμαι κέλβιν) και τώρα τουλάχιστον βλέπω το βυθό μου. Σήμερα προμηθεύτηκα και εξωτερικό θερμαντήρα 300W για το χειμώνα τον οποίο θα τοποθετήσω αργότερα πάνω στο σωλήνα επιστροφής του EHEIM και στη συνέχεια πάνω στον controller. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τον controller επειδή ο θερμαντήρας είναι εξωτερικός? Επίσης διάβασα ότι ο συγκεκριμένος ενσωματώνει sensor PTC. Αν τον βάλω να ξεκινάει από θερμοκρασία μικρότερη από τη θερμοκρασία που έχω βάλει στο elliwel θα υπάρξει θέμα?

Αυτές οι απορίες για σήμερα... Πάρτε και 2 εικονίτσες με το Φειδία.... Είναι ο μεγάλύτερος από τους 2.... Την έχει καταβρεί στη σκιά της Anubia...

__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01588 seconds with 11 queries