Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 26-06-12, 20:55
ocelot Ο χρήστης ocelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2012
Περιοχή: Vrilissia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Επανερχομαι λοιπον με νεοτερα:

Μεσα πλεον βρισκονται 4 zebra danio, 1 guppy κ 1 πλατυ αρσενικα (το οποιο μαλλον θα επιστραφει, για ξιφοφορο).

SAE μπορω να βαλω?
Το pH μου ειναι στο 7.6 περιπου, ενω η GH >7 κ η kH~6 (με στικακια οι τιμες, υγρα δεν εχω παρει ακομα, τωρα ετοιμαζομαι)...
Καμια ιδεα για ψαροσυνθεση κανεις? Χωρις να χρειαζεται ιδιαιτερη επεξεργασια το νερο ομως μετα...
Το θελω ψιλοκοινωνικο, δεν τρελαινομαι να βαλω τα ζωοτοκα σε χαρεμια γιατι δεν ξερω τι θα κανω με τις γεννες μετα
(Αληθεια, αρσενικα μονο ζωοτοκα μπορω να βαλω, ετσι? Η θα γινουν επιθετικα κλπ?)

Επισης, απο τα φυτα μονο οι marimo ηρθαν σε καλη κατατασταση, εχω ηδη βαλει μια anubia απο φιλο κ μια sagitaria sabulata η οποια μαλλον πεθαινει, κ μπολικο κερατοφυλλο.
Τι αλλο μπορω να βαλω χωρις εξοπλισμο?
Τις moss μπορω να τις στερεωσω στον βυθο? Σαν γκαζον ενα πραγμα?
Η anubia εχει κ κατι τριχουλες στα κλαδια, για αυτο θελω τα sae...

Επισης, εξωτερικο φιλτρο δεν εχω ακομα...
Το eheim δεν καταφερα να το στησω ποτε καλα, κ μαλλον θα το δωσω κ θα παραγγειλω απο aquaristic ενα tetratec ex600/700 (με παιρνει για το 600?), μετα απο διαβασμα κατεληξα σε αυτο... Γνωμες κανεις?


Κ κατι τελευταιο:
Μετρησεις κανω ανα 2-3 μερες πλεον, αλλα στην χθεσινη βρηκα 0.4 αμμωνια ξαφνικα. Επαιζε βεβαια απο ελαχιστη (πρωτη κλιμακα στο υγρο τεστ, δεν θυμαμαι ακριβως ποσοτητα τωρα) εως 0.2, αλλα ως εκει, κ απλως ειχα το νου μου για καμια αγγελια για εξ. φιλτρο.
Τρομαγμενος, κοιταω βυθους κλπ, κ μεσα σε ενα στολιδι-αμφορεα (ξερω, προσωρινο ειναι ) βρηκα 4-5 σαλιγκαρακια-λαθρεπιβατες, κ καποια ηταν μαυρα! Τα εβγαλα κ τα πεταξα, κ σημερα ξαναμετραω κ η αμμωνια ειχε πεσει παλι στο πρωτο επιπεδο των τεστ... Παιζει να ειχε ψοφησει κανενα τους?
Κ ολα αυτα, μονο με το εσωτερικο φιλτρο (ενα tetratec in600)...

Α, κ με θερμοκρασια γυρω στους 28~29, τι μπορω να κανω? Το καπακι το αφηνω ανοιχτο πλεον, κ φωτα αναβω λιγο, κανα 5-6ωρο το μεσημερι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01798 seconds with 11 queries