Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 10-06-12, 14:20
Το avatar του χρήστη clooyn
clooyn Ο χρήστης clooyn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας καλώς ήρθα και καλώς σας βρήκα..
Λάτρης των ενυδρείων εδώ και μερικά χρόνια μεν, αρχάριος σε γνώσεις δέ..Έχω στην κατοχή μου ένα 120 λίτ. με διαστάσεις 1,00 μήκος x 0,30 πλάτος x 0,40 ύψος, το οποίο έγινε FO και εδώ και 3 μήνες φιλοξενεί τα παρακάτω ζωντανά:
- 1 clown ocellaris
- 1 clown tomato
- 1 Damsel yellowtail
- 1 Scopas tank (εδώ και 20 μέρες)
- 1 καβουροκοχύλι (δεν ξέρω πώς λέγεται ακριβώς..)
Στο ενυδρείο υπάρχουν:
- Φίλτρο εσωτερικό 3 υποδοχών με σφουγγάρι-βάμβακα-siporax και αντλία 500 λιτ/ώρα περίπου.
- skimmer resun sk-300 300 λιτ/ωρα
- 1 wave maker 2000 λίτ/ώρα
- 1 λάμπα Τ8 SYLVANIA STANTARD 25W θα σου προτεινα να βαλεις και μπλε
Επίσης έχει μπεί αραγωνίτης και υπολογίζω καμιά 20-25 κιλά νεκρού βράχου.Δεν έχω κάνει καμία μέτρηση έως τώρα πέρα από τέστ με σταγόνες της sera για αμμωνία.
Θα ήθελα άν μπορείτε την βοήθεια σας στα εξής:
α). Τα ζωάκια για το συγκεκριμμένο ενυδρείο είναι οκ? Ξέρω ότι το Scopas θέλει τουλάχιστον 2πλάσια λίτρα αλλά τώρα το λάθος έγινε. Αν με παίρνει να βάλω άλλο ψάρι μέσα τί μου προτείνεται?Μικροψαρα...κανενα γκαμπι για να σου καθαριζει και το υποστρωμα
β). Το Scopas χρειάζεται ειδική τροφή με σπιρουλίνα?Επίσης επειδή είναι πολύ φοβιτσιάρικο και δεν προλαβαίνει σχεδόν ποτέ να φάει, με αποτέλεσμα να δείχνει πολύ αδύνατο τί μου προτείνεται?Τρωει τα παντα(καταψυγμενες με αρτεμια, σκουλικι, μικρες γαριδες κ.τ.λ),αλλα θελει πολυ αλγη στην διατροφη του
γ). Αλάτι έχω το Dupla Marin. Είναι οκ? Δεδομένου ότι είναι ψιλοακριβό (16 ευρώ τα 2 κιλά) υπάρχει κάτι άλλο οικονομικότερο που να μην υστερεί καθόλου σε ποιότητα?Το συγκεκριμενο αλατι το ακουω για πρωτη φορα εισαι σιγουρος πως ειναι καλο και δεν σου το πουλανε απλα ακριβα
δ). Η καφέ άλγη που εμφανίζεται τακτικά κυρίως στα τζάμια (βλέπε φώτο) είναι ανησυχητική?Πρέπει να κάνω κάτι?Νά βάλω κανα wave επιπλέον?Η αλγη αυτη ειναι κυανο...ενδειξη πως κατι με τις τιμες σου δεν παει καλα,οταν σταθεροποιηθουν θα φιγει απο μονο του
ε). Καθότι η όλη εμφάνιση του ενυδρείου δεν με ικανοποιεί και πολύ τί μου προτείνεται να κάνω?Να βάλω μικρότερα κομμάτια βράχου σε κάποια άλλη διάταξη ίσως?Και αν ναι νεκρό ή ζωντανό?Εγω θα σου ελεγα να βαλεις ζωντανο βραχο και να στηριξεις αποκλειστικα την βιολογια σου σ'αυτον βγαζοντας τα σφουγκαρια και το βιολογικο υλικο σταδιακα
Αυτά προς το παρόν για να μην σας κουράσω (που σας κούρασα..) και συγνώμη για το μακροσκελέστατο μύνημα..
ΥΓ..Παραθέτονται φώτο..τα κόκκινα σημάδια που άρχισαν εδώ και λίγο καιρό να βγαίνουν στα μικρά βραχάκια είναι κοραλλίνη???
Κυανο ειναι...προσεξε το
Καλη συνεχεια και σου ευχομαι να δεις το ενυδρειο σου οπως το φανταζεσαι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανέρχομαι μετά από μέρες στο θέμα γιατί προέκυψαν 2 θεματάκια..
α. Έλειψα για λίγες μέρες και γυρνώντας βρήκα ότι απέμεινε από το Scopas να τρώγεται από το καβουροκόχυλο..(πώς λέγεται επιτέλους αυτό??)..Προφανώς ψόφησε και κατάντησε τροφή.Ωστόσο υπάρχει πιθανότητα να το άρπαξε ζωντανό το κοχύλι ή να το χτύπησε με τις δαγκάνες??Αυτο αποκλειετε,μαλλον ειχαι θεμα το ψαρακι Μήπως να το σουτάρω πρωτού μου φάει και κανένα ακόμη?
β. Για μια ακόμη φορά έπεσα θύμα ημιμαθή petshopa (για να μην πώ κάτι χειρότερο) καθώς και της απροσεξίας μου.Τελείωσε το αντιχλώριο και αγόρασα ένα της beaphar που μου το πρότεινε ως souper αφού έχει και aloe vera.Ρωτώντας τον μου είπε ότι κάνει και για θαλασσινό φυσικά.Αφού έκανα την αλλαγή και το έριξα διάβασα στις οδηγίεσ ότι είναι μόνο για τροπικά και κρύου νερού και να μην χρησιμοποιείται σε θαλασσινό.Υπάρχει πρόβλημα?Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια ή να το χρησιμοποιώ?
Το aloe vera κανει για θαλασσινο,αλλα αν αναγραφετε στην συσκευασια μαλλον θα εχει και κατι αλλο που το κανει ακαταλληλο.
Υ.Γ Αν ο καταστηματαρχης δεν σου εμπνεει εμπιστοσυνη... καλα θα κανεις να ψαχνεσε και αλλου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη clooyn : 10-06-12 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02056 seconds with 11 queries