Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 17-01-05, 12:05
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Σε αυτα που ειπε ο Νικος-Niktso εχει δικιο, και 0,6-0,7 watt ειναι επαρκεστατα για σωστη αναπτυξη ακομα και acropora αλλα ομως να ειναι κοντα στην επιφανεια. οχι ποιο κατω απο 20 cm απο την επιφανεια του νερου.

Με μονη διαφορα μια ενσταση σε οτι αφορα τις metal halide. Εκει για να υπαρχει συγκριση πρεπει να δεις τα εκαστοτε watt, το υψος και τα kelvin. Οποτε σε αυτο εχω τις διαφωνιες μου, παρολο που ακομα και εγω εχω PC σε αναλογια 1,1 watt ανα λιτρο. Εχω πολυ καλη αναπτυξη αλλα πιστευω πως με ενα σωστο MH συστημα θα εχω καλυτερους ρυθμους αναπτυξης.

Ειχα καλη αναπτυξη με 0.6-0,7 watt ανα λιτρο, αλλα οταν πηγα σε 1,1watt ανα λιτρο τοτε οταν προσαρμοστηκαν ολα τα κοραλια (περιπου 1-1,5 μηνα) ειχα αισθητα καλυτερους ρυθμους αναπτυξης. Δεν συστηνω ομως PC, οχι γιατι δεν ειναι καλες αλλα γιατι μπορεις ποια να βρεις Τ5 και στην Ελλαδα με ενα οχι και τοσο τρελο κοστος, ενω δεν μπλεκεις ουτε με τελωνεια ουτε με τιποτα. Ενω ειναι παρα πολυ κοντα σε αποδοση-σχεδον τα ιδια.

Οι MH ειναι πολυ δυνατες και διαπερνουν το νερο με ενα τροπο που δεν το κανουν οι αλλοι τροποι φωτισμου. Σιγουρα ειναι πλεονασμος για ενα ενυδρειο με ****** κοραλια αλλα σε ενα απαιτητικο ενυδρειο με σκληρα και βαρβατο φωτισμο εαν κανεις προσεχτικη προσαρμογη τοτε τα κοραλια σου ανταποκρινονται με ακομα καλυτερους ρυθμους αναπτυξης.

Προσοχη, η αλγη παραμονευη σε καθε λαθος set-up με πολυ φωτισμο, κατι που ισχυει ειτε για MH ειτε για PC η T5. Ενα αλλο κολπο ειναι η μειωμενη φωτοπεριοδος. Δηλαδη μπορεις να εχεις για 4 ωρες τον "βαρβατο" φωτισμο σου αντι για 8 εαν το κρινεις σωστο, αλλα προσοχη, οχι αποτομες μεταβολλες στην φωτοπεριοδο γιατι τα κοραλια στρεσσαρονται μεχρι θανατου σε ορισμενες περιπτωσεις.

Οπως καταλαβες στο δικο σου set-up ειναι επαρκες και για LPS αλλα να μην τα εχεις στο βαθος του ενυδρειου σου. Ενα σωστο στησιμο για τα λιτρα σου θα ειναι 2 ΜΗ 150watt εκαστη απο 6.500κ εως και 10.000κ. Προσωπικα προτεινω 6.500κ με 2 η 4 Τ5 ακτινικες. Με συτο το στησιμο θα μπορεις να μεγαλωσεις οτι κοραλλι θες. Θα ειναι και **** τα συστηματα!!

Σιγουρα οι MH εχουν προβλημα θερμοκρασιας αλλα μην νομιζεις πως δεν εχεις και με τους αλλους τροπους. ετσι? Εχεις και μαλιστα αρκετους. Οσο εχεις τα φωτα κοντα (εως 10ποντους) στην επιφανεια του νερου θα εχεις πολυ μεγαλα προβληματα θερμοκρσιας. Οι MH εαν μπουν σε 15 με 20 ποντους απο την επιφανεια και εχεις καποιο χωρο για αερισμο αναμεσα στο ενυδρειο και στο νερο, τοτε θα εχεις μικρα προβληματα θερμοκρασιας.

Να ξερετε πως προβληματα θερμοκρασιας σε θαλλασινο υπαρχει παντα λογο μεγαλου αριθμου watt στο φωτισμο και εκπεμπομενης θερμοκρασιας αλλα και μεγαλου αριθμου κυκλοφωριτων, Uv και διαφορων αλλων συσκευων. Ενα ψυχτικο ειναι σχεδον αναγκαιο ποια. Οχι γιατι συνεχεια θα δουλευει. Αν και το καλοκαιρι θα εχει τις σερι του ωρες, αλλα γιατι καποιες πολυ ζεστες ημερες (αντε 15 ολο τον χρονο λεμε τωρα),κανεις αλλος τροπος δεν ειναι ικανος να ψυξει σωστα το νερο μας και εκει αρχιζουν τα ...πανυγηρια...

Πιστευω να ημουν χρησιμος.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02998 seconds with 11 queries