Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 05-06-12, 08:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panmaroy Εμφάνιση μηνυμάτων
οι παρενθέσεις χρησιμοποιούνται και για συμπληρωματικές πληροφορίες να εχει σχεση το ενα με το αλλο ομως κ οχι να ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα οπως ειναι στην περιπτωση αυτη.Μπορει να ειναι τυπογραφικό δεν το αποκλείω ετσι οπωσ ειναι γραμμενω ομως ειναι λάθος.....δεν νωμιζω οτι οφείλω να λογοδοτήσω σε καποιον......κ δεν επιτέθηκα διαπίστωση εκανα αλλωστε ειπα κ τουσ λογους κ οτι δεν αναφέρομε σε κανεναν προσωπικά προφανως δεν θεσ να το καταλαβεις αυτο.....και αυτο για να δεισ την σωστη χρηση απο το υπομνημα για τις αλγες... Αντιμετώπιση: Θα πρέπει να αυξήσουμε τα επίπεδα CO2 και να την αφαιρέσουμε με μια καθαρή οδοντόβουρτσα. Με μια σύριγγα μπορούμε να χορηγήσουμε excel η H2O2 (οξυζενέ). Ακόμα και έτσι χρειαζόμαστε πολύ τύχη ώστε να αφαιρεθεί 100%
Φιλε μου,εγω δεν εγραψα οτι το excel ειναι co2.Μαλιστα το ανεφερα επειδη εσυ ο ιδιος ειπες οτι με οξυζενε καταπολεμησες το κυανοβακτηριο.Σου απαντησα οτι με οξυζενε ή excel,αντιμετωπιζεις αλλο ειδος αλγης(και ναι το κυανοβακτηριο δεν ειναι αλγη αλλα βακτηριο,ομως στις αλγες συγκαταλεγεται οπως λεει και το ονομα του-bga-blue green algae).Φυσικα δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω για το οξυζενε και οτι σε βοηθησε να αντιμετωπισεις την bga(προσωπικα μονο με ερυθρομικινη την αντιμετωπισα επιτυχως πριν κατι χρονια και δεν ξαναειχα προβλημα απο τοτε,ομως υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι,φανταζομαι με μικροτερης εκτασης προβλημα,την αντιμετωπισαν με συσκοτιση).Σε ρωταω ομως,ηταν σιγουρα κυανοβακτηριο;;;;Πιο κατω παραθετεις στον exelix το σημειο του υπομνηματος που διαβασες και ακολουθησες για να αντιμετωπισεις το κυανοβακτηριο σου,που ομως δεν αναφερεται στην bga αλλα στην Cladophora algae
......Πουθενα δεν γραφει οξυζενε για κυανοβακτηριο.Παρολαυτα αν το ειχες κανει επιτυχως,θα ηταν ακομα ενα βημα μπροστα για το χομπι,μιας και το οξυζενε δεν επηρεαζει την βιολογια σε σχεση με την ερυθρομικινη,η οποια επηρεαζει(βεβαια αν εχεις αρκετη βιολογια δεν εχεις προβλημα).Και η ερυθρομικινη δεν ειναι ακριβη.....Επισης,αντε και ειχες κυανοβακτηριο και αντε το αντιμετωπισες με οξυζενε,για ποσες μερες εμεινε καθαρο το ενυδρειο και δεν ξαναεβγαλε;Μηπως πρεπει να παρατηρουμε την θεραπεια αν πετυχε περισσοτερο απο 5 μερες που εσυ παρατηρεις,προτου βγαλουμε συμπερασματα;Καπου ομως τα μπερδεψες με τις αλγες......
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01760 seconds with 11 queries