Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #78  
Παλιά 01-06-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Απλα σε εσενα δεν πετυχε. Σε αλλους πετυχε.
Ανετο το στοιχημα που εβαλες για σενα, για αν χασεις (που θα χασεις) δεν θα αγορασεις καθολου γιατι δεν χρησιμοποιω αφου δεν εχω την αναγκη τους πια
Δηλαδη θα βαλουμε εστω και μισο ppm αμμωνια και την επομενη θα υπαρχουν no3? (δε λεω με τις οδηγιες που δινουν, ριξε και ενα κιλο ...οσο θες τεσπα, κι εγω 3 μπουκαλια αδιασα οταν εκανα το πειραμα, αλλα απλα δε λειτουργησαν, και οχι ο νονος μου δε λεγεται Μητσοτακης )

Παράθεση:
2.
(Αναρωτιεμαι, αλλος πριν απο μενα δεν ειχε κανει μετρηση στο νερο της αλλαγης, ετσι τουλαχοιστον την πρωτη φορα, να δει τι παιζει? )
εχμμμ.... στο καθαρο νερο της αλλαγης ποιος θα μετρουσε για αμμωνια?
Για ph kh gh το καταλαβαινω, αντε αραια και που για κανα φωσφορικο, χαλκο, σιδηρο και τετοια για να δουμε την ποιοτητα του, αλλα αμμωνια για ποιο λογο?


Παράθεση:
Η τυρφη σε κοκκους που μπαινει στο ενυδρειο ειναι πεξεργασμενη και δρα και ιοντοανταλλακτικα. Δεν ειναι ιδια με την τυρφη-χωμα και δεν δουλεονται παρομοιως στο ενυδρειο.
Απ οσο γνωριζω -μπορει βεβαια να πεφτω εξω- καρβουνο απο υδροβια φυτα και φυκια ειναι... Τουλαχιστο αυτο γραφουν τα λεξικα στη λεξη "τυρφη"


Παράθεση:
3. Αυτο ειναι το βασικο προβλημα με την αγορα κατεψυγμενων και οχι τα παθογονα. Μια εταιρεια σαν την O.N. εχει προνοησει πολυ περισσοτερο για την καταστροφη τους απο τη UV που μπορεις να βαλεις εσυ μετα την αποψυξη και ξανακαταψυξη τους που δεν κανει τιποτα.
Βασικα 300w UVa στειρωνει και ελεφαντα (ακομα κι η ΕΥΔΑΠ 500ρες χρησιμοποιει στις μικρες μοναδες... μην τις μπερδευεις με τα λαμπακια ενυδριακης χρησης, εδω μιλαμε για πραγματικα επικινδυνη ακτινοβολια μεσα σε κλειστους σφραγισμενους θαλαμους)
Δεν αμφιβαλω βεβαια πως η Ο.Ν. ειναι απο τις αξιοπιστες εταιριες του χωρου και σιγουρα εχει πολυ μεγαλυτερα μεσα καταστροφης μικροοργανισμων.

Παράθεση:
Μια φορα μονο πληροφορηθηκα για πεταμα ολοκληρης παρτιδας κατεψυγμενων λογω αποψυξης, και ειπα δοξα τω θεω.
καλο θα ηταν να μαθουμε ποιο ηταν αυτο το μαγαζι...
Εχω βεβαια ανθρωπο που τον εμπιστευομαι (δεν αποκλειεται να ειναι ο ιδιος)
αλλα αυτα καλο ειναι να τα μαθαινουμε. Δεν ειναι διαφημηση σε καμια περιπτωση να πεις ποιος ειναι αυτος που πεταει το εμπορευμα του επειδη το θεωρει ΙΣΩΣ αλλοιωμενο.

Παράθεση:
Στην τελικη υπαρχει και η diy σπιτικη κατεψυγμενη απο τα χερακια μας και πιο οικονομικη.
δεν εχει ποικηλια ομως... (ψηνομαι ομως να παρω τιποτα δεκαλιτρα να καλλιεργω αρτεμιες, δαφνιες, κοπιποδα κτλ)

τεσπα , ολα αυτα ηταν βεβαια εκτος θεματος αλλα αυτο ειναι λογικο να συμβαινει στα φορουμ.
Οσο για το θεματοθετη ελπιζω το επομενο μυνημα του να λεει οτι μολις γυρισε απο το φαρμακειο και πως το χρυσοψαρο ειναι σε ενα κουβα, διαφορετικα μαλλον δεν εχει εκτιμησει τη σοβαροτητα της καταστασης.
 
Page generated in 0,01754 seconds with 11 queries