Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 27-05-12, 13:56
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Σπύρο θα ήθελα να πω σχετικά με την Α/Ο. Επειδή θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά σχολαστικό σε πολλά πράγματα να σου πω ότι την όσμωση την έχω 3 μήνες, κάθε βδομάδα την χρησιμοποιώ για παραγωγή 60 λίτρων νερού για ενυδρείο και άλλες χρήσεις, πριν την βάλω σε λειτουργία την βάζω και κάνει flushing για 2 λεπτά (κρατάω χρόνο...μιλάμε σε βαθμό βλακείας) και μόλις τελειώσω την χρήση της ταπώνω τα σωληνάκια της παραγωγής και του ακάθαρτου για να μην αδειάσει η φυσσίγη της μεμβράνης. Η πίεση λειτουργίας της είναι 5,2bar και κάνωντας έναν πρόχειρο υπολογισμό έχει παράγει περί τα 800 λίτρα σε αυτό το διάστημα υπολογίζοντας ακόμα ότι παίρνει νερό σιγουρα ποιό καθαρό και όχι απευθείας δικτύου μιας και όπως έχω προαναφέρει έχω και φίλτρα δικτύου στο σπίτι που σίγουρα κάτι κρατάνε. Δεν ξέρω στο κατά πόσο θα συμφωνήσεις αλλά οι επόμενες κινήσεις μου είναι πρώτον να κάνω μετρήσεις και με άλλης εταιρίας τέστ και εφόσον έχω τα ίδια αποτελέσματα και δεδομένου ότι θα μπεί σύντομα και co2 να αντιστρέψω τις αναλογίες νερού βρύσης/όσμωσης μέχρι να πετύχω ένα gh γύρω στο 8 , kh περίπου 5-6 χωρίς να ανέβει το ph ούτως ώστε και τα σαλιγκάρια να μην έχουν πρόβλημα με το κέλυφος αλλά ούτε και σε μία πιθανή γέννα καθώς έπίσης και τα ψάρια. Και όσο για το ph να κάνει τη δουλειά του το co2 με χρήση controller φυσικά. Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα/πρόταση θα χαρώ να την ακούσω.
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01679 seconds with 10 queries