Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 26-05-12, 15:11
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Καλησπέρα.

Παίδες είδα τη γκαπίνα μου ξαφνικά σε αυτή τη κατάσταση και επειδή δεν αντιμετώπισα ποτέ κάτι τέτοιο γι'αυτό ανέτρεξα εδώ, μπας κ δώσετε τα φώτα σας..

@Janickrules Η αμμωνία ήταν στο 0,2 ppm. Μετά την αλλαγή που έγινε πολύ πριν το θάνατο της γκαπίνας, η αμμωνία ήταν και παραμένει στο μηδέν. Νιτρικά δεν υπάρχουν, μόνο στην αρχή, όταν συνέβη απότομη ιχθυοφόρτιση.

Τα ψάρια γιατί είναι ασύμβατα, κανείς δεν απάντησε ούτε σε αυτό!
Πριν τα βάλω μέσα τσέκαρα τις ανάγκες τους και είδα ότι σε 25-26 C, με Gh στο 15, pH στο 7,5, ζουνε μια χαρά τα ψάρια όλα. Apple snail υπάρχουν μέσα, καθώς και κάτι γαρίδες. Όσον αφορά τους πλέκο τους είχα βάλει να τους δώσω, γτ δεν ήθελα να τους πετάξω. Τους είχε ο πατέρας μου σε ένα 30λιτρο και τους μετέφερα πριν 2 μήνες σε αυτό, γνωρίζοντας ότι δεν κάνουν για τα λίτρα μου. Εντάξει ψώφισαν δυστυχώς. Όσον αφορά τους ancistrus, αυτούς τους έβαλα διότι δε μεγαλωνουν πολύ, 15 πόντους δλδ το πολύ και γεννάνε και εύκολα, γι'αυτό τους έβαλα.

Πληροφοριακά η γκαπίνα απλά είχε επιπλοκή με την εγγυμοσύνη της και πέθανε γι'αυτό το λόγο. Ίσως έφταιγε και η γεννήστρα που την είχα μέσα, που παρεπιπτόντως δε τη ξαναχρησιμοποιώ για κανένα ψαράκι μου. Θα τα αφήνω να γεννάνε χύμα και όσα επιζήσουν. Άλλωστε είναι γεμάτο καμπόμπες το ενυδρείο και μπορούν να κρύβονται τα νεογνά εύκολα.

Τέλος βλέπω πως αρσενικά γκάπι κυνηγάνε ξιφοφορίνες, κουνουπόψαρα αρσενικά κυνηγάνε γκαπίνες και φοβάμαι για ιβριδισμούς. Επίσης βλεπω τους αρλεκίνους να κολανε ο ένας στον άλλον σα να κάνουν σεξ. Θα ήθελα τη γνώμη σας γι'αυτό!

@Nick74 Όσον αφορά τις γέννες, είναι χαρά για μένα να γεννάνε. Το ερώτημα "τι να τις κάνεις τις γέννες" και το ειρωνικό υφάκι, να λείπει. Φαλενοκαρχαρία βάλε εσύ στο ενυδρείο σου.

Αυτά, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries