Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 16-05-12, 14:51
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
IMO δεν χρειάζεται τίποτα καθάρισμα τα ρίχνεις όπως είναι ώστε να κρατήσεις τον αραγονίτη ζωντανό
τα τζαμια καθαρίζονται με ξίδι γεμίζοντας το ενυδρείο με νερό και ρίχνοντας 4-5 μπουκαλάκια και μετά από 2 μέρες την τριβής με ένα πανάκι και έφυγε , στο φίλτρο μην βαλεις βιολογικο υλικό μιας και αυτήν την δουλειά την κάνει ο βράχος , Για skimmer στο 120 φαντάσου ότι κράταγα χταπόδι με diy σκιμμερακι
αερανλειας και δεν είχα ποτε νιτρικά οποτε μην τρελαίνεσαι για αρχή .
Ευχαριστώ, θα δω πως θα το κάνω...Γι' αυτό κι εγώ είπα για αρχή να μην τρελαίνομαι, για μετά θέλω και refugium αλλά για την ώρα θέλω να φέρω το ενυδρείο, να το στήσω, να καθαρίσω τα πολλά πολλά και να το τρέξω ώστε να μην μου πάθουν τίποτα τα ψάρια(έχει και έναν μπλε hermit και ένα σαλιγκάρι...). Σιγά σιγά θα αναβαθμιστεί όλο το σύστημα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο βράχος έχει σίγουρα βιολογία. Τον αραγωνήτη αφού θα τον πλύνεις με γλυκό νερό φυσικά θα νεκρώσει. Αν θες μπορείς να κρατήσεις μία μικρή ποσότητα αραγωνήτη που θα τον πλύνεις με θαλασσινό νερό για να μη χάσει τη βιολογία και να μπολιάσεις με αυτόν μετά. Εσύ όμως πρέπει να κάνεις μετρήσεις πριν βάλεις ζωντανό οργανισμό.

Εγώ έχω αυτή τη πεταλούδα και τσακίζει τις απταίσιες
http://www.liveaquaria.com/product/p...190&pcatid=190
Θα δω σε τι κατάσταση είναι ο αραγωνίτης, αν έχει πολλές άλγες θα τον πλύνω... Αν υπάρχουν καθαρά σημεία θα κρατήσω λίγο από εκεί χωρίς να τον πλύνω...
Πολύ ωραία η πεταλούδα αλλά πρέπει να τσακίζει και τα κοράλια...
Θα δω πως θα είμαι από μετρήσεις και βλέπουμε μετά από κανά-δυο βδομάδες για καμιά γαρίδα... Τι λες;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01445 seconds with 11 queries