Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 06-05-12, 07:42
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Καλημέρα σας! Εγώ κ. Σάκη θα σου πρότινα κάτι τελείος διαφορετικό! Μπορείς να βάλεις guppy (τα οποια είναι ζωοτόκα) μαζί με neon και "Gambusia affinis holbroki" ("κονουπόψαρα")! Είναι πολύ καλός συνδιασμός, γιατί κανένα από αυτά τα ψάρια δεν είναι επιθετικά! Είναι ολα τους σχετικά μικρά (αλλα ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ) και πηγαίνουν σε ομάδες των 6-8 (αλλα και παραπάνω) ψαριών! Τους αρέσει η πολύ βλάστηση και οι πολλές... "κρυψόνες"! Γι'αυτο καλό είναι αν βάλεις αυτά τα ψάρια, να βάλεις πολλά φυτά και "παιχνίδια" (δλδ. βράχους, σπιτάκια κτλ.)! Πίστεψε με... κι εγώ τον ιδιο συνδιασμό ψαριων έχω στο (2ο) ενυδρείο μου...!

**Αν βάλεις φυτά (μπόλικα φυτά) θα είναι σαν να έχεις ακόμα ένα "φίλτρο"! Τα φυτά "τραβάνε" το διοξείδιο του άνθρακα (CO2) και παράγουν οξυγόνο! Επίσης αποτελούν πολλές και διαφορετικές κρυψόνες για τα μικρά κυριώς ψάρια (όπως αυτά που σου είπα πρίν)! Γι' αυτό... καλό είναι να βάλεις μερικά (αληθινά όμως, όχι ψεύτικα)! Η μόνη δουλεία σε αυτά (πανεύκολο είναι ) είναι να βάζεις το λίπασμα και τίποτα άλλο! Πρότινω το φυτό "Anubias", γιατί είναι το πιο ανθεκτικό του είδους του και δεν χρειάζεταο χώμα! Απλά το βγάζεις απ' το γλαστράκι του, σκάβεις μια μικρη τρυπουλα στο χαλίκι, το βαζεις εκεί, κλείνεις την τρυπούλα και εισαι έτοιμος! Αυτά...χαχαχα...

**Η "Anubias", νομίζω κοστίζει 8 ευρώ το κωμάτι...


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 10 queries