Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-04-12, 07:37
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή προβλήματα σε θαλασσινό

Κατασκεύασα ένα θαλασσινό ενυδρείο πριν ένα χρόνο. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Δυσκολεύομαι να ταίσω την ανεμώνη μου. Η ανεμώνη μου έχει σχήμα όπως το μανιτάρι και χρώμα πράσινο ονομάζεται carpet. Το ενυδρείο μου έχει χωρητικότητα 250 lt και το sump 80 lt. Έχω καλό φωτισμό και πολύ καλή κυκλοφορία νερού. Όλες οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές.
Τον τελευταίο μήνα η ανεμώνη μετακινήθηκε και κόλλησε κάτω από ένα βράχο ακριβός πάνω στην άμμο του ενυδρείου. Την ταίζω κομματάκια κατεψυγμένης γαρίδας. Της τα δίνω χρησιμοποιώντας μία δαγκάνα. Το πρόβλημα μου είναι ότι τις περισσότερες φορές τα ψάρια πιάνουν την γαρίδα από την ανεμώνη και συγκεκριμένα ο άγγελος. Αρκετές φορές διώχνω τα ψάρια από την ανεμώνη χρησιμοποιώντας την δαγκάνα αλλά δεν πετυχαίνει πάντα και είναι πολύ κουραστικό. Προηγουμένως είχα ένα clown ocellaris αλλά πέθανε λόγο ηλικίας. Ο clown δεν έμπαινε στην ανεμώνη.
Η ανεμώνη κινδυνεύει να πεθάνει λόγο ασιτίας. Αν σε 2 συνεχόμενες μέρες η ανεμώνη δεν φαει μικραίνει πολύ κλεινή και δύσκολα ταίζετε.
Τι μπορώ να κάνω?
Μου έχουν προτείνει να αγοράσω clown και ότι θα ταίζουν αυτοί την ανεμώνη.
Ισχύει αυτό?
Μπορώ να ταίζω κάτι άλλο την ανεμώνη?
Στο ενυδρείο μου έχω κοραλλιά και τους βάζω sera marine coral liquid.
Επιπλέον στο ενυδρείο μου έχει δημιουργηθεί και πράσινη άλγη σε κάποιους βράχους (chlorodesmis μακροάλγη) . Γνωρίζει κανείς γιατί δημιουργείτε άλγη σε ένα ενυδρείο?
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries