Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 11-04-12, 10:04
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Η rotala green είναι λίγο πιο απαιτητική από την rotundifolia, τουλάχιστον από την δική μου μικρή εμπειρία με αυτήν.

Στην δική μου περίπτωση όμως λειτούργησε ως δείκτης ισορροπίας κατά κάποιο τρόπο.
Δηλαδή, ενώ είχα αρχικά την rotundifolia και άλλα φυτά τα οποία αναπτύσσονταν ικανοποιητικά, οι άλγες έκαναν πάρτυ.
Όταν έβαλα την green, είχε μείνει στάσιμη με ελαφρά σημάδια ελλείψεων. Μέχρι τότε έριχνα όλα τα θρεπτικά (σύμφωνα με το estimative index) εκτός από σίδηρο γιατί θεωρούσα οτι έχει το υπόστρωμα.
Μόλις δοκίμασα λίγο σίδηρο είδα αμέσως ανταπόκριση και παρατήρησα και μεγαλύτερη κατανάλωση σε νιτρικά και φωσφορικά, τα οποία και προσάρμοσα.

Σε πληροφορώ πως ήταν θέμα μιας εβδομάδας να ανακάμψει πλήρως η green, και να εξαφανιστούν οι άλγες ως δια μαγείας. Και φυσικά και τα υπόλοιπα φυτά έδειχναν πιο υγιή και είχα καλύτερη ανάπτυξη.

Όλα αυτά δεν στα γράφω σε καμία περίπτωση για να ρίξεις σίδηρο και νιτρικά γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και υπάρχουν πολλοί παράγοντες που εμπλέκονται.
Απλά θέλω να σου τονίσω οτι πρώτα πρέπει να επικεντρωθείς στην παροχή όλων των θρεπτικών έτσι ώστε να πετύχεις σωστή ανάπτυξη των φυτών και σε δεύτερη φάση να καταπολεμήσεις τις άλγες, αν χρειαστεί.

Έχε υπόψη οτι ο φωτισμός σου δεν είναι λίγος και κατά την γνώμη μου η λογική των περιορισμένων λιπασμάτων για την αποφυγή άλγεων, δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Και αυτό γιατί ο φωτισμός λειτουργεί κάπως σαν "γκάζι", δηλαδή ωθεί τα φυτά σου σε υποχρεωτική ανάπτυξη ή αργό θάνατο, ανάλογα με το αν υπάρχουν διαθέσιμα τα θρεπτικά που χρειάζονται.

Θεωρώ λοιπόν οτι χρειάζεσαι πλήρη λίπανση (με ξεχωριστά νιτρικά, φωσφορικά και test) σε σωστές ποσότητες φυσικά και ανάλογα με την ρουτίνα αλλαγών νερού.
Α, και ένα drop checker είναι μια καλή λύση για να είσαι σίγουρος για τα επίπεδα co2, που είναι απαραίτητη προϋπόθεση.

Αυτά και καλή συνέχεια!
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01942 seconds with 11 queries