Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #169  
Παλιά 06-04-12, 23:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Προσωπικα με βακτηρια (microbe lift balancer και micrbelift nite out 2) και τροφη σε αποχη ολοκληρωσα το στρωσιμο σε 23 μερες. Αν ειχα παρει και το special blend (αντι του balancer που ειναι πιο πολυ για τις αλλαγες, για διατηρηση δηλαδη βακτηριων, αφου εχει γινει το στρωσιμο) που λεει οτι προετοιμαζει τα βιολογικα υλικα να δεχθουν πιο γρηγορα τις αποικιες βακτηριων, ισως να ειχα τελειωσει και νωριτερα. Εχω καταγραψει τις περισσοτερες κινησεις απο αυτες που εκανα κατα τη διαδικασια του στρωσιματος και καποια στιγμη θα τις συλλεξω και θα τις ανεβασω εδω.

Δεν πηρα μπολι να τελειωνω μια ωρα αρχιτερα, μιας και υπαρχει κινδυνος μεταδοσης ασθενιας.

Τροφη δεν ειναι ανακγη να την τριψεις αλλα καλο ειναι να την βαλεις σε αποχη, να μην πεσει στο ενυδρειο και σαπισει εκει. Καποιοι λενε πως η τροφη σε πιο μικρα κομματακια διασπατε πιο γρηγορα και οτι εχεις πιο γρηγορη παραγωγη αμμωνιας αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. Προσωπικα εγω η τροφη που εβαζα ηταν φυλλαρακια και μαλιστα απο καπως παλια ταγκιασμενη τροφη που ειχε φιλος.
Την ειχα σε διπλη αποχη για σιγουρια μην πεσει κατι στο ενυδρειο καταλαθος και καθε 2-3 μερες που ειχαν γινει ασπρα τα φυλλαρακια απο την μουχλα τις εβγαζα τις αποχες και τις ξεπλενα καλα και εβαζα νεα τροφη.

Οσο περναει ο καιρος πρεπει να βαζεις και λιγο μεγαλυτερη ποσοτητα τροφης, εγω εβαζα στην αρχη 6-7 φυλλαρακια μικρα - μεγαλα και στο τελος 10-12+.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01330 seconds with 11 queries