Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-04-12, 11:40
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

καλημέρα, τώρα είδα την απαντηση σου!
τα νο2 ειναι 0,05 οχι 0,5!
έκανα 2-3 ενέργειες απο μόνη μου γιατι για κάποιο λόγο δεν μου εμφάνιζε την απάντησή σου μεχρι σημερα το πρωι.. ορίστε λοιπόν τι έκανα-πες μου αν ειναι σωστα η αν πρεπει να διορθωσω κατι:
1, χθες εκανα μερικη αλλαγη νερου και εβγαλα το σαλιγγαρι απο το ενυδρειο.
2. σημερα χωρις να βγαλω τα φυτα (δεν με νοιαζει αν χαλασουνε-δεν θελω να στρεσσαρω το ψαρακι αλλαζοντας το περιβαλλον του, τουλαχιστον μεχρι να γινει καλα) εκανα το εξης:
Α.στα 40 λιτρα νερο διαλυσα πολυ καλα 8 κουταλιες του γλυκου αλατι (οι οδηγιες ελεγαν ανα ενα γαλονι 1,2 κουτ του γλυκου αλατι). το διελυσα πολυ καλα σε νερο ενυδρειου και το εριξα σιγα σιγα-δηλ προσθετα λιγο νερο ανα ενα δεκαλεπτο, συνολο μου πηρε μια ωρα να το ριξω ολο)

Β.εριξα fishtamin της σερα-δηλαδη βιταμινη για ψαρια στη δοσολογια που λεει οτι συνισταται σε περιπτωση αρρωστιας.

Γ.χρησιμοποιησα esha 2000 αφού πρωτα συμβουλευτηκα με μειλ αν κανει καποια αντιδραση με την βιατμινη η το αλατι-και δεν υπηρχε προβλημα. οριστε τι κανει το προιον αυτο: eSHa 2000's wide range action treat over 18 symptoms and disease organisms.
eSHa 2000 treats a wide range of fungal, bacterial and parasitic infections, helps heal wounds and protects the skin layer. Use eSHa 2000 for Fungus, Dropsy, bacteria, skin problems, gill problems, fin rot, tail rot, ulcers and wounds. Also for Neon Tetra disease and many others.

το ψαρι δειχνει καλυτερα και κολυμπαει-δεν ειναι πια στον πατο. ομως τα πτερυγια του ειναι ακομα προς τα κατω

3 απορίες:

1.αλατι θα πρεπει να προσθεσω αυριο εκ νεου ή αυτο που εβαλα αρκει μεχρι το τελος της θεραπειας?

2.μολις τελειωσει η θεραπεια θα κανω μια αλλαγη νερου 50 %. μετα να συνεχίσω το αλάτι? και αν ναι, σε τι δοσολογια?

3, πόσο καιρό μετα το τελος της θεραπειας να ξαναβαλω τον σαλιγκαρο στο ενυδρειο? επίσης, το σαλιγκαρι θα αντεχε αν στα 40 λιτρα νερο εριχνα μια φορα τη βδομαδα 2 κοφτες κουταλιες του γλυκου αλατι προληπτικα ακομα κ μετα τη θεραπεια??

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. για οποιαδηποτε συμβουλη ειμαι ευγνωμων.


Υ.Γ. το τί να κανω μου το προτεινε ενας γερμανος χθες σε ενα αλλο φορουμ παγκοσμιο σχετικα με ενυδρεια και ψαρια, στο οποιο δημοσιευσα το προβλημα γτ εδω δεν μου εμφανιζε απαντηση, γι'αυτό και προχωρησα σε αυτες τις ενεργειες. ελπιζω να μην μου ειπαν κατι λαθος-γτ δεν ειναι και ευκολο να συνεννοεισαι σε ξενη γλωσσα για αρρωστιες ψαριων.. αν πρεπει να αλλαξω κατι πειτε μου!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01733 seconds with 10 queries