Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 22-02-12, 08:12
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Εγώ, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον, θα σου πω την άποψή μου και ας μη συμφωνούν οι άλλοι. Έχεις στην κατοχή σου κάποια ψάρια που ήρθαν με το έτσι θέλω και ακόμα δεν έχεις αποφασίσει αν θα τα κρατήσεις και πόσο και μετράς το κάθε ευρώ που δίνεις με το ζόρι. Τα ψάρια φαίνονται και είναι ήδη ταλαιπωρημένα και δεν έχεις ιδέα ούτε πόσο θα αντέξουν ούτε πόσα είσαι διατεθημένος να χαλάσεις για αυτά. Το δεδομένο είναι ότι ζουν σε αφιλτράριστο νερό και δε χρειάζονται τεστ για να στο δείξουν αυτό. Ναι με τα τεστ θα έχεις μια καλύτερη εικόνα του τι θα πρέπει να κάνεις κάθε στιγμή για να τα προστατεύσεις, αλλά προσωπική μου άποψη είναι αν δε σου είναι εύκολο να μη χαλάσεις αυτή τη στιγμή λεφτά για τεστ. Αυτό που χρειάζεσαι άμεσα είναι φίλτρο και μπόλι. Μέχρι τότε, αλλά και μετά για λίγες μέρες, καθημερινές αλλαγές του μισού νερού με νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο και σε όμοια θερμοκρασία.
Προσωπικά υπερψηφίζω την πιο πάνω άποψη. Τα τεστ σε αυτή τη φάση δεν θα σου δείξουν τίποτε που δεν γνωρίζεις ήδη. Το ενυδρείο έχει ψάρια, το φίλτρο είναι άστρωτο....άρα για τον επόμενο μήνα τουλάχιστον θα βλέπεις την αμμωνία να ανεβαίνει, να δημιουργούνται ΝΟ2 και μετά να πέφτουν σιγά σιγά με σταδιακή εμφάνιση ΝΟ3. ΅
Εγώ αν είχα οικονομική στενότητα, θα αγόραζα (καμιά 15ρια-20ρια μέρες μετά που θα βάλω το φίλτρο) ένα τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4 απλά για να δω αν πέφτει σταδιακά η αμμωνία και αν έχει ξεκινήσει ο κύκλος κανονικά. Οταν με το καλό μηδενιστεί η αμμωνία, (που λογικά σημαίνει και ολοκλήρωση του κύκλου), παίρνεις και ένα ΝΟ3 που θα σε βοηθήσει να ελέξεις καλύτερα το πόσο συχνές αλλαγές χρειάζονται.

.....περιττό να πω ότι τον πρώτο μήνα (που το φίλτρο σου είναι άστρωτο), ακολουθάς τη ρουτίνα αλλαγών που προτείνει ο φίλος ο exelix. Αν όχι καθημερινές, μέρα παρά μέρα.

Siporax εγώ προσωπικά θα το πρότεινα αφού το φιλτράκι σου έχει μικρή χωρητικότητα σε βιολογικό υλικό....άρα καλό είναι να πας σε κάτι ποιοτικό τουλάχιστον. Αν η οικονομική στενότητα δεν σε αφίνει, αφίνεις το υπάρχον υλικό και κάνεις σταδιακή αλλαγή σε μεταγενέστερο στάδιο.

Ανέβασε τη στάθμη του νερού και όταν με το καλό βάλεις φίλτρο, κανόνισε την έξοδο του νερού (από το φίλτρο) να κτυπά στην επιφάνεια (έτσι ώστε να υπάρχει κίνηση στην επιφάνεια του νερού) ...αν το κάνεις αυτό, η αεραντλία είναι αχρείαστη. Όσο δεν έχεις φίλτρο, είναι απαραίτητη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01634 seconds with 11 queries