Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 21-02-12, 23:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

1) Όσο περισσότερο νερό έχεις τόσο μικρότερη γίνεται αυτόματα η συγκέντρωση των πολύ βλαβερών ουσιών που συσσωρεύονται, λόγω του ότι δεν έχεις φίλτρο στρωμένο. Και έχουν και περισσότερο χώρο τα ψάρια, αλλά αυτή τη στιγμή είναι δευτερεύον αυτό. Εγώ θα το γέμιζα μέχρι πάνω σχεδόν (αν αντέχει τόσο νερό μέσα του αυτό το δοχείο) και θα το κάλυπτα με κάτι από πάνω για να μην υπάρχει περίπτωση να πηδήξουν.

2) Για μετρήσεις μπορείς να πάρεις σε μορφή στικ, τα οποία και κάνουν πολλές μετρήσεις ταυτόχρονα, αλλά όχι την πιο σημαντική (αυτή της αμμωνίας) για την οποία και πρέπει να πάρεις υγρό τεστ. Κοστίζουν γύρω στα 15-20 ευρώ τα 20-25 (+το υγρό της αμμωνίας). Επίσης μπορείς να πάρεις υγρά (από τις πιο αποδεκτές μάρκες η API) και υπάρχουν και σε σετ τα πιο βασικά (εκτός GH, KH και άλλα πιο εξειδικευμένα) και κάθε τεστ γίνεται ανεξάρτητα, πιο αξιόπιστα και πολύ πιο φθηνά, αλλά έχεις μεγαλύτερο αρχικό κόστος (από ebay είναι ακόμα πιο φθηνά, αλλά δε θα σου έρθουν αύριο!).

Εγώ, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον, θα σου πω την άποψή μου και ας μη συμφωνούν οι άλλοι. Έχεις στην κατοχή σου κάποια ψάρια που ήρθαν με το έτσι θέλω και ακόμα δεν έχεις αποφασίσει αν θα τα κρατήσεις και πόσο και μετράς το κάθε ευρώ που δίνεις με το ζόρι. Τα ψάρια φαίνονται και είναι ήδη ταλαιπωρημένα και δεν έχεις ιδέα ούτε πόσο θα αντέξουν ούτε πόσα είσαι διατεθημένος να χαλάσεις για αυτά. Το δεδομένο είναι ότι ζουν σε αφιλτράριστο νερό και δε χρειάζονται τεστ για να στο δείξουν αυτό. Ναι με τα τεστ θα έχεις μια καλύτερη εικόνα του τι θα πρέπει να κάνεις κάθε στιγμή για να τα προστατεύσεις, αλλά προσωπική μου άποψη είναι αν δε σου είναι εύκολο να μη χαλάσεις αυτή τη στιγμή λεφτά για τεστ. Αυτό που χρειάζεσαι άμεσα είναι φίλτρο και μπόλι. Μέχρι τότε, αλλά και μετά για λίγες μέρες, καθημερινές αλλαγές του μισού νερού με νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο και σε όμοια θερμοκρασία.

3) Το Siporax είναι ένα πολύ καλό βιολογικό υλικό, αλλά και δεν ξέρω πόσο μπορείς να βάλεις μέσα σε εσωτερικό φιλτράκι, ακόμα και σπασμένο, και δεν είναι άμεση η ανάγκη του.

4) Η αεραντλία χρειάζεται τώρα που δεν έχεις φίλτρο για να οξυγονώνει το νερό. Άμα πάρεις φίλτρο δεν τη χρειάζεσαι άμεσα, Θα τη χρειαστείς για άλλους λόγους, αλλά δε θα είναι υπερ-απαραίτητη.

5) Τη δουλειά της σκούπας τώρα που δεν έχεις χαλίκι κάτω την κάνεις με οποιοδήποτε λάστιχο.

Αν μου ξέγυγε κάτι που χρειάζεσαι ξαναρώτα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02025 seconds with 11 queries