Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 11-12-04, 01:51
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
ξέρω ότι όλα τα θηλυκά έχουν κοντά πτερύγια,αλλά μερικά είναι ομόζυγα για το γονίδιο των κοντών πτερυγίων(τα λεγόμενα plakats)και θα βγάλουν μωρά που θα΄χουν όλα κοντά πτερύγια αν ζευγαρώσουν με το δικό μου μονομάχο,και υπάρχουν και θηλυκά που δεν έχουν το γονίδιο με τα κοντά πτερύγια(το θέμα είναι πώς τα ξεχωρίζεις αν δεν το΄χεις ψάξει πολύ... )
ΕΧΩ ξανααναφερθει σε αυτο το θεμα
ασ τα παρουμε απο την αρχη .
το πρωτο σου προβλημα ειναι οτι ξερεις μονο τα γονιδια που βλεπεις στο ΒΕΤΤΑ τα φαινοτυπα .αλλα απο την στιγμη που δεν γνωριζεις τον εκτροφεα << κοινος το ψαρι ειναι απο τον σωρο >>, δεν μπορεις να ξερεις τι αλλα γονιδια μπορει να κουβαλαει , αυτο οσο αφορα οτι ειναι short fin , και βεβαια τα χρωματα του .
ΟΠΟΤΕ
αγοραζοντας ενα θυληκο απο ενα πετ σοπ εχεις και εδω τα ιδια προβληματα!!!!!!
ΤΩΡΑ
αν τα ζευγαρωσεις εχεις 70% να γεννηθουν μωρα short fin ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΙΑ ..
ΟΠΟΤΕ
εδω κρατας 2 απο αυτα και ξεκινας την δευτερη γεννια , οπου και αρχιζουν να καθαριζουν τα γονιδια.....
τωρα κατι αναλογο κανεις και με το χρωμα .....
τωρα πως τα ξεχωριζεις ,,,..... συνηθως μετα το δευτερο μηνα με τριτο μηνα αρχιζουν να φαινονται ποια θα χουν μικρα η μεγαλα φτερα...

οσο αφορα την τροφη..
εγω μετα απο τη τριτη μερα ζωης των μωρων αρχιζα και ταιζα με liquid fry ,, μεχρι την 15 η... και μετα με σκονη. η΄ ζωντανη τροφη...σε συνδιασμο με τις συχνες αλλαγες νερου δεν ειχα κανενα προβλημα...
αυτα..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01440 seconds with 10 queries