Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 08-12-04, 16:03
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Αφού είχες το 25λιτρο, θα μπορούσες να το χρησιμοποίησεις από την αρχή για καραντίνα.
Καλά τα λες μόνο που εγώ έμαθα πριν λίγες μέρες ότι καλό είναι να έχεις ενυδρείο καραντίνας... Βλέπεις ξεκίνησα ανάποδα, με πολύ ενθουσιασμό και καθόλου γνώση... Δεν λες καλά που ανακάλυψα πρόσφατα και το forum και μου ανοίγουν σιγά-σιγά τα μάτια. Από τότε που το βρήκα διαβάζω μερικές δημοσιεύσεις κάθε φορά και πάνω που νομίζω πως έχω ενθουσιαστεί με κάτι που διαβάζω, βρήσκω κάτι σε κάποια άλλη δημοσίευση που με ενθουσιάζει ακόμα πιο πολύ! ...Παρεπιπτόντως πολύ καλό το θεματάκι σου για το "στρώσιμο νερού χωρίς ψάρια". Ώστε έτσι γίνεται λοιπόν... τελικά ο τρόπος που το έκανα εγώ ήταν μάλλον ανορθόδοξος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Στο GH 7 πως εφτασες? (Με δεδομενο οτι το νερο της αθηνας εχει GH 10-11)
Όσο γι'αυτό αυτή ήταν η μέτρηση που είχα από την αρχή αλλά η ακριβής ένδειξη πάνω στο τεστ για την χρωματική απόχρωση που αντιστοιχεί στο νερό του ενυδρείου μου είναι GH>7 ενώ η αμέσως επόμενη ένδειξη πάνω στο τεστ είναι GH>14. Πάντως σχετικά με τα τεστ μου που είναι σε στικς κατάλαβα τι εννοούσες όταν έλεγες ότι τα τεστ σε υγρή μορφή είναι πιο αξιόπιστα τώρα που αγόρασα τα τέστ αμμωνίας που είναι σε υγρό. Παρατήρησα λοιπόν το εξής πλεονέκτημα του υγρού σε σχέση με το στικ: Ενώ το τεστ σε στικ έχει 5 ενδείξεις για 5 διαφορετικές τιμές μαζί, πρέπει να το διαβάσεις σε χρονικό διάστημα 1 λεπτού σύμφωνα με τις οδηγίες, όμως το αποτέλεσμα στις περισσότερες τιμές σταδιακά αλλιιώνεται (λόγω οξείδωσης υποθέτω)και αρκετά γρήγορα μάλιστα οπότε ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος. Π.χ. η ενδειξη είναι διαφορέτική στο 1 λεπτό και στο 1 λεπτό και 20 δευτερόλεπτα.Σε αντίθεση στο υγρό η χρωματική απόχρωση διατηρείται σταθερή για αρκετή ώρα(μέχρι και 1 ώρα που το κράτησα το χρώμα ήταν ίδιο). Τελικά θα αρχίσω να τα αγοράζω όλα σιγά-σιγά σε υγρά μου φαίνεται.

Τα ramirezi είναι ακόμη στην ίδια κατάσταση, τελικά τα μετέφερα στο μικρό ενυδρείο, με νερό και χαλίκι από το μεγάλο ενυδρείο και το σφουγγαράκι από το μηχανικό φιλτράκι που περιέχει το βούτηξα στο νερό που έστιψα το σφουγγάρι του μηχανικόυ από το άλλο ενυδρείο... Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά μου φάνηκε η καλύτερη λύση αφού είχα διαβάσει και τα άρθρα κυρίου Chris Cow. Ελπίζω να μήν έκανα πάλι καμμιά πατάτα...
Πάντως η κατάστασή τους δεν έχει γίνει ούτε καλύτερη, ούτε χειρότερη(τουλάχιστον κάτι είναι κι αυτό!) και περιμένω να δω τι θα γίνει...
Πάντως τα ψάρια έτρωγαν μέχρι και πριν γράψω την 1η δημοσίευση. Ίσως να έκανα και κανένα άλλο λάθος π.χ. στην αλλαγή νερού γι'αυτό θα μπω ξανά στο topic για τους αρχάριους και θα διαβάσω όλες τις δημοσιεύσιες για να σιγουρευτώ ότι τουλάχιστον κάνω σωστά τα βασικά...
Πάντως σας ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες και από δω και μπρος θα κρατήσω στενή επαφή. :P
Γιατί όπως λέει και ο λαός μας "αν δεν βρέξεις κ**ο δεν πιάνες ψάρι"!
Πρέρει λογικά να έχει εφαρμογή και στο ενυδρείο!
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 10 queries