Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 06-02-12, 16:07
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Δε ξέρω τι είδους γαρίδες φιλοξενείς και αν συνηθίζουν να "δραπετεύουν" από το ενυδρείο. Εγώ φιλοξενώ τα τελευταία 2,5 χρόνια γαρίδες red cherry σε ανοικτό ενυδρείο και παρά τον υπερπληθυσμό που επήλθε λόγω των συνεχόμενων αναπαραγωγών, δεν είχα ποτέ περιστατικό "ηρωικής εξόδου". Αντίθετα είχα μερικά περιστατικά με σαλιγκάρια apple όταν είχαν αναπαραχθεί, κυρίως όταν ήταν μικρά αλλά σε μομονωμένες περιπτώσεις και ενήλικα...

Προσωπικά είμαι φαν των ανοικτών ενυδρείων (αν το επιτρέπουν τα είδη που φιλοξενούνται) γιατί προσφέρουν πολύ ευρύτερο οπτικό πεδίο (μια ακόμα οπτική επιφάνεια στις 3 που συνήθως υπάρχουν) καθώς και καλύτερη πρόσβαση στις εργασίες συντήρησης και φροντίδας ψαριών και φυτών. Στα μειονεκτήματα θα έβαζα τη μεγαλύτερη εξάτμιση το καλοκαίρι (που όμως βοηθά στην πτώση της θερμοκρασίας) και το κρύο το χειμώνα (κυρίως σε μέρες απουσίας που ο χώρος δε θερμένεται και η θερμοκρασία πέφτει).

Το πλέξι είναι μια μάλλον προσωρινή λύση που δε θα τη συνιστούσα αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη. Προσωπικά χρησιμοποιώ αυτοσχέδιο καπάκι από πλέξι σε ένα ρίβερ τανκ με borneo suckers που έχουν τη συνήθεια και την ικανότητα να σκαρφαλώνουν στο τζάμι... Νομίζω πως αν το ενυδρείο δεν έχει οριζόντιες κόντρες πάνω ώστε να χρησιμοποίησης διαιρετό καπάκι που θα ανοίγει συρταρωτά, είναι πολύ δύσχρηστο στο άνοιξε-κλείσε για τάισμα κλπ. Επιπλέον η υγρασία και τα άλατα που αναπτύσονται στην εσωτερική, πλευρά, μειώνουν την ποσότητα του φωτισμού που φτάνει στο εσωτερικό του ενυδρείου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01437 seconds with 10 queries