Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 06-02-12, 10:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δε μπορεις να βρεις τα απαραιτητα προσθετα, θεωρω πως μια μπακαλιστικη μεθοδος ειναι να το καλιμπραρεις σε απιονισμενο νερο που ξερεις πως εχει ph 7. Το δικο μου αφου το καλιμπραρισα στο διαλυμα ph6,8 μετρησα στο ενυδρειο μου ph 7.3 και στη βρυση 7.7... Επειτα το εβαλα στο διαλυμα με ph 4 και εδειχνε 3.8 και το καλιμπραρισα ως οφειλα να δειχνει 4. Μετα ξαναμετρησα και μου εδειχνε παλι τις ιδιες μετρησεις σε βρυση κι ενυδρειο. Θελω να πω πως, εξακρυβωμενα, μονο με το πρωτο καλιμπραρισμα εδειχνε σωστα το ph απο 6.8 ως 7.7..πιθανοτατα με το δευτερο εχεις ακριβεστερες μετρησεις σε ph αρκετα χαμηλοτερα.. Ελπιζω να βοηθησα.
Το απιονισμενο νερο (οπως και το νερο απο ΑΟ) δεν εχει πεχα, αφου δεν ειναι διαλυμα για να εχει πεχα.
Οποτε η ενδειξη του πεχαμετρου ειναι πλασματικη. Με το παραμικρο μπορει να αλλαξει.
Το καλιμπραρισμα θα ειναι λαθος.

Το καλιμπραρισμα γινεται με υγρα κοντα στο πεχα του νερου που θελουμε να μετραμε.
Πχ αν στο ενυδρειο εχουμε αλκαλικο νερο πχ. 8 πεχα, καλιμπραρουμε με τα υγρα 7 και 10, αν εχουμε οξινο νερο πχ. πεχα 5 καλιμπραρουμε με τα υγρα 4-7

Οποιο νερο μετραμε που ειναι εκτος ευρους των υγρων καλιμπραρισματος, η ενδειξη του πεχαμετρου, ενδεχεται να ειναι απο λιγο εως πολυ λαθος.
Πχ αν καλιμπραρουμε με υγρα 7-10 και εχουμε νερο με 5 πεχα, η ενδειξη του πεχαμετρου δεν ειναι ακριβης.
Οπως επισης αν καλιμπραρουμε με υγρα 4-7, και εχουμε πεχα 3.5, η ενδειξη μπορει να ειναι λαθος και να ειναι ακομα πιο χαμηλο στην πραγματικοτητα το πεχα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 10 queries