Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 30-01-12, 21:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για να μην παρεξηγηθω,δεν τσιγκουνευομαι τα λιτρααπλα σε θεματα που διαβαζω βλεπω οτι παντα σχεδον γινεται ενας χαμος για το αν ειναi σωστο η οχι να τον κραταμε σε λιγα λιτρα.

εμενα η λιγη εμπειρια μου με το ψαρι μου εδειξε οτι ακομα και σε "πολλα" λιτρα να το κρατησουμε πιθανον θα υπαρχουν προβληματα που δε θα υπηρχαν σε λιγοτερα.και πολυ πιθανον να ισχυει και το αντιστροφο.οποτε ψαχνω να βρω (αν υπαρχει τελικα)μια μεση λυση.οχι σαν κανονα,αλλα σαν οδηγια εστω.ποιο ειναι το σωστο τελικα? το ιδανικο και για τον χομπιστα και για το ψαρι.

δε βλεπω να καταληγουμε πουθενα,καλα ειπε ο maverick
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή παρακολουθώ με ενδιαφέρον να πω ότι το ερώτημα δεν αφορά τόσο αν είναι κακό να τους έχουμε σε μεγαλύτερο ενυδρείο από τα συνηθισμένα για το είδος, αλλά περισσότερο αυτό που ψάχνουμε για όλα τα είδη. Δηλαδή από τη στιγμή που δεν μπορούμε να έχουμε έναν ορυζώνα στο σπίτι μας ποια είναι τα ελάχιστα λίτρα-απαιτήσεις που θα πρέπει να τους δίνουμε ώστε να μη δημιουργείται πρόβλημα στην ανάπτυξή τους και να έχουν τις αναμενόμενες συμπεριφορές.

Μπορεί για παράδειγμα να μην είναι πρόβλημα τα 30 λίτρα, αλλά το ότι τους δίνουμε 30 λίτρα χωρίς να είναι τίγκα στα φυτά. Τα πολλά λίτρα από την άλλη θα μπορούσαν να τους αγχώνουν, έχοντας να περιφρουρίσουν μεγαλύτερη περιοχή. Δεν ξέρω, σκέψεις κάνω. Μπορεί να μην είναι καν άγχος αυτό και απλά συνήθεια.
ακριβως!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 30-01-12 στις 21:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries