Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #107  
Παλιά 25-01-12, 23:38
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

και πάλι σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Πάντως ειδικά αυτό το φίλτρο με μπερδεύει για το πού κινείται το νερό:
http://csimg.webmarchand.com/srv/FR/...bioflow-60.jpg

ενώ σε όλα τα φίλτρα ο άνθρακας είναι το πρότελευταίο και τελευταίο το βαμβάκι, εδώ είναι λίγο ανάποδα τα πράγματα, τουλάχιστον για το νερό που μπαίνει από την υπερχείλιση! αλλά μπαίνει και από το πλάι και από κάτω νερό! μπέρδεway...

Οπότε ας βασιστώ και εγώ στη διάταξη του κατασκευαστή ειδικά για το φίλτρο αυτό.. απλά επειδή θέλω να μεταφέρω όλο το βιολογικό υλικό μου θα αντικαταστήσω μόνο το προτελευταίο μπλέ σφουγγάρι με extra βιολογικό και τα υπόλοιπα ως έχουν.

Θα προσέξω και το διαχωρισμό κατά τη μεταφορά γιατί με τα συνεχή μπολιάσματα έχω λίγο μπλέξει μακαρόνι με substrat!
-------------------------
edit: Λοιπόν μετά από μελέτη διορθώνω:

Το νερό εισέρχεται από πάνω (υπερχείλιση), και η αντλία είναι συνδεδεμένη και τραβάει το νερό από δύο σημεία των υλικών:
1) από το κέντρο περίπου του φίλτρου (εκεί που είναι το κενό όπως βλέπουμε τις δύο ομάδες υλικών), και
2) από τον πυθμένα του φίλτρου

γιατί άραγες τόσοι δρόμοι? μάλλον υπάρχει κάποιο "κέρδος" αφήνοντας τη μισή (ας πούμε χοντρικά) μόνο ποσότητα του φιλτραρισμένου νερού να περάσει και από τα κάτω φίλτρα, ενώ από τα επάνω περνάει όλη.. μάλλον για καλύτερη βιολογία

Κάποιες πλαινές γρύλιες αλλά και κάτω τρύπες είναι για την κυκλοφορία του νερό μέσα στο χωρισμένο κομάτι όπου έιναι η αντλία και θέση για το θερμοστάτη, προφανώς για να υπάρχει κυκλοφορία λόγο διαφοράς θερμοκρασίας όταν λειτουργεί ο θερμοστάτης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 25-01-12 στις 23:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01612 seconds with 10 queries