Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 21-01-12, 08:35
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Μιας και ο χταποδις εξόντωσε όλα τα ζωντανά που υπήρχαν στο ενυδρείο 4 κέφαλους και κάποια καβουράκια , άρχισε η αναζήτηση τροφής , αρχικά δόθηκε κατεψυγμένη γαρίδα και μύδι αλλα
δεν έδειξε ενδιαφέρον μάλιστα τα
μετέφερε στην περιοχή που έχει ορίσει ως αποχέτευση δηλαδή διπλα στην είσοδο του skimmer !!! η λύση προς το παρόν έχει βρεθεί με φρέσκια φρίσσα από το γειτονικό ιχθυοπωλείο . Το πρώτο του το έδωσα ολόκληρο και φάνηκε πολύ ενθουσιασμένος ενώ τα επόμενα μιας και μπήκαν κατάψυξη καθαρίστηκαν πρώτα και του το έδωσα σε κομματάκια όπου στην αρχή φοβήθηκε μιας και δεν είχε ολόκληρο το σχήμα ψαριού αλλα με το που το επεξεργάστηκε λίγο το έφαγε με ευχαρίστηση .

p.s κατά την διάρκεια 3 ημερών άνευ φρέσκου ψαριού δοκίμασα τροφή stendker που την τσάκισε όπως όλα τα ψαρια που την έχω δοκιμάσει εκτος δίσκων ( τι βάζει μέσα αυτός ο γερμανός ? ) μάλιστα έπαιξα και λίγο μαζί του με ένα σείκερ σε δυο εκδόσεις, με τροφή stendker και γαρίδα , στον stendker άνοιξε το σείκερ και το τσίμπησε ενώ στην γαρίδα άρπαξε το σείκερ είδε ότι ήταν γαρίδα και το άφησε , θα δοκιμάσω και με ψαράκι εντός του σείκερ καθώς φαίνεται να το βρίσκει διασκεδαστικό και έχει να σχοληθεί με κάτι . καθώς φαινότανε να πλήττει εντός του ενυδρείου από τότε που έφαγε τους κέφαλους μιας και πριν του φάει έπαιζε μαζί τους για 2 - 3 ώρες ( μάλλον κόλπο θηρευτή καθώς τα κεφαλόπουλα δεν τον φοβόντουσαν και πηγαίνανε πάνω του εκτος του τελευταίου που φάνηκε λίγο ανήσυχος μιας και είχε πάρει χαμπάρι την κατάληξη του ) του έχω βάλει και 2 μπαλάκια όπου παίζει ανά διαστήματα , Προχθές τον έπιασα να καθαρίζεται λες και ήταν γάτα και ανά διαστήματα όταν περνάω ορισμένες φορες θέλει παρέα μιας και μου τεντώνει πλοκάμι για επαφή
πλοκαμιού και δαχτύλου κάτι σαν τον E.T , τα χάδια τα απολαμβάνει αλλα έχω σταματήσει τις βουτιές για να μην λερώνω το νερό και έχουμε περιοριστεί στην E.T επικοινωνία όταν μου το ζητάει όπου φαίνεται καθώς απλώνει πλοκάμι και αν του φύγω από το ενυδρείο αρχίζει και με κυνηγάει ανάλογα σε ποια μεριά είμαι του σπιτιού , όταν πεινάει κάνει λες και είναι σκύλος . η συχνότητα που τον ταΐζω είναι 1 φορα ανά 2 ημερες όπου έτσι έκανε και με τα ζωντανά αλλα
και με την συμπεριφορά του όταν φαίνεται να πεινάει . Τον έχω αφήσει και με καπάκι τελείως ανοιχτό για 2 μέρες όπου δεν έδειξε να ενδιαφέρεται για απόδραση και γενικότερα δείχνει ήρεμος .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01696 seconds with 10 queries