Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 20-01-12, 18:28
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ένα ένα απο την αρχή! Κατ'αρχάς τι ψάρια θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο; Δίνοντας μόνο ύψος αυξάνεις μεν τα λίτρα αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις παραπάνω ή μεγαλύτερα ψάρια απο όλες τις κατηγορίες. Π.χ. οι κιχλίδες και τα κοπαδόψαρα θέλουν μήκος, οι μεν για να οριοθετούν περιοχές και τα δε για να εχουν χώρο για κολύμπι πέρα δώθε. Απο την άλλη τα βυθόψαρα (πλεκο, κόρυ κτλπ) χρειάζονται κυρίως εμβαδό και όχι τοσο ύψος. Εγώ μεσα στο ΣΚ μαλλον θα κολλήσω ενα ενυδρείο 90*45*40 (μ*π*υ) και θα έχω στη μια μεριά ενα φιλτρο "πλατης" 10 εκ. Δηλαδή καθαρό χώρο 80*45. Θα χρησιμοποιήσω 6αρι τζάμι

Πέρα απο αυτό, 9αρι τζάμι δεν υπάρχει. Υπάρχει 2αρι, 3αρι, 4αρι (νομίζω) 5αρι, 6αρι, 8αρι, 10αρι, 12αρι και μετα 15αρι. Δεν χρειάζεσαι για κανενα λόγο 12αρι πάτο. Επίσης το ενα θέμα με το aquatools είναι οτι δεν ξέρω αν υπολογίζει κόντρες. Δηλαδή αν στον υπολογισμό του πάχους του τζαμιού θεωρεί οτι υπάρχουν κόντρες. Εγώ νομίζω με 6αρι ή 8αρι (ασφαλέστερα με 8αρι) και κόντρες θα είναι καλα. Εγώ ένα DIY 70*30*40 (καθαρά, δηλ 40 ύψος νερού) το έχω με 5αρι και μια κάθετη κόντρα στη μέση επάνω. Λειτουργεί σχεδόν ενα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ροντέ δεν υπάρχει λόγος. Θα του ζητήσεις να σου κάνει λίγο τις ακρες με γυαλόχαρτο, ίσα ίσα να μην κόβεσαι. Ή μπορείς να πάρεις εσύ ενα φυλλο γυαλόχαρτο. Για το laser δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι οτι θα είναι πολύ ακριβές.

Φιλτρανση: Σε αυτό το ύψος χωράει ακριβώς το εσωτερικό φίλτρο του Juwel Rio 180. Αν μπορείς να βρείς κανεναν απο κάποιον που είχε το ενυδρείο και δεν ηθελε το φίλτρο θα σου κάτσει κουτί. Απο εκεί και πέρα, κλασσικά κανενα εξωτερικό φίλτρο κτλπ.

Φωτισμός: Πολλές λύσεις. Μπορείς να βάλεις κρεμαστό φωτιστικό (π.χ. ενα κινέζικο με 50€ με 2 Τ5 λάμπες 24W). Μπορείς να πάρεις αν θέλεις φωτιστικά γραφείου απο το ΙΚΕΑ και να βάλεις λάμπες οικονομίας αν δεν έχεις απαιτήσεις για φυτά. Σε αυτές τις δύο περιπτώσεις καλό είναι να βάλεις και τζάμι απο πάνω για να ελαχιστοποιείται η εξάτμισή. Πίστεψέ με, είναι μεγάλη! Επίσης, μπορείς να φτίαξεις ενα καπάκι αν θέλεις, και να βάλεις απο μεσα ότι και όσες λάμπες θέλεις.

Για το κόλλημα, μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλα είμαστε λίγο μακριά!
Υ.Γ. Αυτόν που σε ειρωνευτικε, διέγραψέ τον. Υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές... (εκτός και αν έχει καλύτερες τιμές. )
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01692 seconds with 11 queries