Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 19-01-12, 01:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για μένα δεν είναι γιατί μιλάμε για το συγκεκριμένο ενυδρείο εκείνου του παιδιού! Και δεν ξέρω βέβαια σε τι κατάσταση είναι τώρα, αλλά θα μάθω κάποια στιγμή, γιατί και ο ίδιος σκεφτόταν μήπως θα έπρεπε να βάλει εξωτερικό. Ίσως γιατί τον είχαν προβληματίσει ανάλογες συζητήσεις!

Και με ένα παλιό χομπίστα που είχα μιλήσει και ήθελε να φτιάξει ένα ενυδρείο για τέρατα Αμβούργου θα έβαζε, όμως στην περίπτωση που θα χρειαζόταν καθάρισμα πιστεύω ότι θα ρισκάριζε μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας του. Συν το ότι μπορεί να γινόταν και πηγή νιτρικών, αν γέμιζε με οργανικά απόβλητα.

Εγώ δε λέω ότι είναι λάθος και εννοείται ότι ένα ενυδρείο μπορεί να κρατηθεί κανονικότατα με φίλτρανση μόνο από σφουγγάρια και θεωρώ ως ένα σημείο υπερβολή το να λέγεται σε όλους τους καινούργιους σαν καραμέλα πέτα τα σφουγγάρια και βάλε siporax. Όμως τα πλεονεκτήματα του διαχωρισμού είναι πολλά και θα σου δώσω ένα παράδειγμα από δική μου περίπτωση. Το πρώτο ενυδρείο που έφτιαξα από το μηδέν πριν δύο χρόνια για τις χελωνίτσες είχε ένα εσωτερικό μόνο με σφουγγάρι. Παρόλο που ποτέ δεν είδα αμμωνία ούτε για πλάκα αναγκάστηκα κάποια στιγμή να βάλω εξωτερικό γιατί είχε κορεστεί από τις πολλές βρωμιές το κακόμοιρο και αναγκαζόμουν να το καθαρίζω κάθε μέρα γιατί η ροή ήταν σχεδόν μηδενική κάθε πρωί που ξυπνούσα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01408 seconds with 11 queries