Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #206  
Παλιά 18-01-12, 22:29
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
το οτι μπορουμε να βαλουμε ψαρια σε 25 βαθμους ειναι θετικο.
τωρα που στο σπιτι εχω θερμοκρασια 19-20 βαθμους κερδιζω 0,1 βαθμο καθε 40 λεπτα . ειμαι στα 25,3 αυτη τη στιγμη.

εχω ενα αλλο θεματακι λιγο με την αμμωνια στο ενυδρειο. δεν μπορω να την σηκωσω στα 3 ppm . εβαλα χθες βασει αρχειου exel 10.8 gr αμμωνια και το τεστ εδειξε 1 ppm. ειπα να το αφησω

σημερα εβαλα αλλα τοσα (10,8 γρ) αμμωνια . κανω τεστ 1,5 ppm . λιγο παραπανω. (τα τεστ ειναι ΑΠΙ)
εριξα αλλα 10 γρ στα καπακια και θα ξαναμετρησω στις 22,50 που θα κλεισω 1 ωρα απο τοτε που την εριξα.
Τωρα που το σκεφτηκα, δεν ανακινουσα το μπουκαλακι της αμμωνιας πριν το βαλω στη συριγγα. ισως να επαιρνα μονο νερο ? τι να πω.
Έχεις αποφασίσει τι ψάρια θες να βάλεις; Ίσως να βρεθεί και πιο άμεση λύση, για το στρώσιμο...

Παράθεση:
Είναι φυσιολογικό να μην μπορεί να σηκώσει την θερμοκρασία του νερού πάνω από 26 βαθμούς;
Φυσικά και είναι φυσιολογικό. Από ότι είδα του ανεβαίνει πάνω από 26, απλά ο θερμοστάστης του δεν μπορεί να τους διατηρήσει. Λογικό είναι, το ίδιο ακριβώς βλέπω κι εγώ. Ξαναλέω αυτό συμβαίνει λόγο θερμοκρασίας σπιτιού. Αν υπήρχε τρόπος να διατηρήσει μια σταθερή θερμοκρασία 18-20C μέσα στο σπίτι το ενυδρείο θα είχε σταθερά όσο επέλεγε. Θα έκανε αρκετή ώρα να πιάσει το 26άρι, όπως και κάνει άλλωστε, αλλά θα κατάφερνε να το διατηρήσει.

Παράθεση:
Το καλοριφέρ είναι σε απόσταση 1,5 μέτρου απο το ενυδρείο.
Δεν μπορώ να πω πως κάνει δουλειά όμως το καλοριφέρ γιατί είναι μικρό το σώμα και για να ζεσταθεί το σπίτι φαντάσου θέλει πάρα πολλή ώρα!
Είναι καθαρά θέμα θερμοστάτη! Ο δικός μου δουλεύει στου ξαπλόπουλου!
Παναγιώτη παίζει τεράστιο ρόλο το καλοριφέρ. Μακάρι να μπορούσα να τα βάλω και τα δικά μου δίπλα σε σώματα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01496 seconds with 10 queries