Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 17-01-12, 01:38
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Κοιτάζω όσο μπορώ σε παραλαβές, σε κάποια ήδη ρώτησα αν έχουν και δεν είχαν ενώ σε άλλα περιμένω απάντηση. Τα panda έχω διαβάσει στο seriously fish τι απαιτήσεις έχουν και sterbai, θα έλεγα ότι τα sterbai είναι "πιο κατάλληλα" για συγκατοίκηση με guppies,λόγω κάποιων κοινών τιμών στα όρια Ph, Gh και θερμοκρασίας που θα έπρεπε να διατηρούνται. Ξέρω ότι δεν είμαι εντελώς σωστός αλλά σκέφτομαι με βάση κοινές τιμές τους που διάβασα. Εδώ και καιρό μάλιστα κάνω αλλαγές με μισό νερό βρύσης/μισό απιονισμένο για να ρίξω τη σκληρότητα ώστε να μην ταλαιπωρείται στο φουλ κανένα είδος..

Ωραία επομένως έχω dim αλλά δε ξέρω τι λάμπες παίρνει, θα κοιτάξω αύριο τι γράφει πάνω για να σε ρωτήσω γιατί τώρα έχουν σβήσει τα φώτα στα ψάρια.
(Το κακό είναι ότι το είχα πάρει πριν 6-7(?) χρόνια που είχα ασχοληθεί με ενυδρείο αλλά τότε ούτε φόρουμ είχα ψάξει ούτε τίποτα και απότι κατάλαβα ένα μπάχαλο είχα βάση αυτών που συμβούλευε ο πετσοπας.) Το σύστημα Ανατολής δύσης ξέρω τι είναι αλλά που θα το βρω? Πρέπει να το φτιάξω? Μου αρέσει σαν ιδέα + ότι δε θα ενοχλεί τα ψάρια το απότομο άναμμα - σβήσιμο..

Αύριο θα κοιτάξω αναλυτικά λάμπες, πάντως τώρα που έψαξα στο Hailea f60 από μόνο του έχει (24W Energy-saving tube) δεν έχω ιδέα αν είναι σωστού φάσματος, όπως λες, παράλληλα έχω βάλει και την προηγούμενη λάμπα (στυλ πορτατίφ) απο το παλιό ενυδρείο που έχει και ανακλαστήρα και λέει ότι είναι 24w.. Αυτή στο dim είναι αρκετά παλιά οπότε θα πρέπει να την αντικαταστήσω όπως είπες.. DIY Co2 θα μπει λίαν συντόμως.. Από φυτά παίζουν πολλά ανουμπιες μεγάλες και νάνα, τζαβα μος και πελια, πιστια, βαλισνεριες μεγάλες-μικρές, ροτάλα 1-2 ρίζες και διάφορα ακόμα που δε ξέρω ονομασίες! Είναι πολλά και διαφορετικά το ξέρω, αλλά μαζεύτηκαν με το καιρό!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01467 seconds with 11 queries