Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #155  
Παλιά 13-01-12, 01:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1!
αλλα να κανω μια ερωτηση?πως θα ξερουμε ποιο κανει δουλεια και ποιο οχι?χωρις να γινει ερευνα και συγκριση πανω στα διαφορα σκευασματα παλι δε θα μιλαμε στον αερα τροπος του λεγειν?

και στην τελικη τι ειναι αυτο που προσφερουνε τα σκευασματα που δε μπορει να αποκτηθει με τις "παραδοσιακες" μεθοδους στρωσιματος?υπαρχει κατι?ειναι μειωση του χρονου?δε νομιζω.η και να ειναι δε νομιζω πως ειναι σημαντικη.

και ποιος ο λογος να χρησιμοποιηθουνε αυτα τα σκευασματα αν δεν προσφερουνε κατι παραπανω,αλλα αντιθετα λειτουργουνε σωστα υπο προυποθεσεις?αυτες οι προυποθεσεις (ευνοικοτερες η δυσμενεστερες)ισχυουνε και στο στρωσιμο με τροφη η αμμωνια η ακομα ακομα και με το μπολι.ενταξει καποια λενε μπορει να μπει ενα ψαρι μετα απο ταδε μερες κλπ.τι θα κερδισουμε ακομα κιαν ακολουθηθουνε κατα γραμμα οι οδηγιες του προιοντος? το ενα ψαρι μετα απο 5 μερες?αφου ετσι κιαλλιως την τελικη ιχθυοφορτιση θα την εχουμε μετα απο παλι ενα μηνα και περισσοτερο(αν δε βιαστουμε,οπως ειναι και το σωστο)

για μενα ολες οι ενδειξεις παντως(εστω και με την πολυ λιγη εμπειρια μου στο χομπι)μου δειχνουν οτι η μοναδικη "θαυματουργη" μεθοδος ειναι το μπολιασμα.χωρις φυσικα να θελω να βγαλω ψευτες ολους οσους ειδαν αποτελεσματα με τα σκευασματα.απλα λεω τις σκεψεις μου τωρα
Εγω τουλαχιστον εχω δωσει ηδη τις δικες μου απαντησεις στα ερωτηματα σου.
"Μαρκες" που εχουν δουλεψει εμμεσως εχω πει, οπως σιγουρα υπαρχουν κι αλλες που δεν ειμαι ενημερος εστω και απο δευτερο χερι για τα θετικα αποτελεσματα τους.
Ακομα και αυτα που χρησιμοποιησα εγω στο πρωτο μου ενυδρειο (sera nitrivec - το παλιο που καταργηθηκε, οχι το bio-nitrivec), ο λογος που απετυχε δεν ηταν γιατι δεν εκανε αυτο που ελεγε, αλλά γιατι εγώ εκανα λαθη.
Αν δεν τα εκανα, θα μπορουσα να το "κατηγορησω" πιο ευκολα.
Παντως, με μετρησεις και αλλαγες νερου συν βακτηρια, τελικα το ενυδρειο στρωθηκε εστω και σε 40 μερες, ομως δεν εχασα ουτε ενα ψαρι (που ξεκινησαν να μπαινουν απο την 2η μερα μεσα και μαλιστα γρηγορα γρηγορα και τα υπολοιπα και ηταν και παραπανω απο αρκετα για το ενυδρειακι )
Γιαυτο φωναζω αν δεν θελετε να τρεχετε με μετρησεις και συνεχεις αλλγες νερου για 40 μερες, αφηστε το να τρεξει τις ιδιες μερες με λιγη τροφουλα και μετα μετρατε να τσεκαρετε οτι στρωθηκε ή οτι κοντευει, κανετε αλλαγη νερου και αρχιστε την σταδιακη εισαγωγη των ψαριων.
Αν δεν ειναι στενη η τσεπη μας βαζουμε και κανα βακτηριο να βοηθησει.
Ανετα, ομορφα και με ασφαλεια.
Αλλιως μπολι

Η τελευταια παραγραφος σου εμπεριεχει ολο το νοημα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτος αν δεν ειναι τα αυτοτροφα βακτηρια αλλα τα ετεροτροφα..

http://www.americanaquariumproducts.....html#products
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-01-12 στις 01:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01652 seconds with 11 queries