Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 11-01-12, 22:28
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Exclamation

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες!

Τελικά ακολουθώ την παρακάτω συμβουλή του Σπύρου (η οποία μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα και το γυρόφερνα κι εγώ στο μυαλό μου κάπως έτσι σαν μια έξυπνη ομαλή μετάβαση προς το μαλακό νερό), αλλάζοντας καθημερινά 3 λίτρα, ήδη ξεκίνησα από σήμερα (με απιονισμένο προς το παρόν!..)

----------------------------------------
Πιο καλη, απλη και γρηγορη σε τελικο χρονο, αλλα και χωρις να ειναι αποτομη η πτωση, ειναι να κανεις μικρες αλλαγες καθημερινα με σκετο ΑΟ.
πχ αν ξεκινας με 300tds στο ενυδρειο και κανεις μια αλλαγη 7% με σκετο ΑΟ μηδενικου tds, θα εχεις:
300χ93% + 0χ7% => 270+0 = 279
την επομενη μερα : 279χ93% + 0χ7% = 260tds
την επομενη μερα : 260χ93% + 0χ7% = 242tds
την επομενη μερα : 242χ93% + 0χ7% = 225tds
την επομενη μερα : 225χ93% + 0χ7% = 209tds
σε λιγες μερες ακομα θα εχεις φτασει στο 100.

Εχωντας πτωση της KH συνηθως πεφτει (πιο μετα) και το πεχα σταδιακα.
Μη κοιτας τοσο το pH αλλα εχε τις σκληροτητες και το tds σε σωστο επιπεδο για τα ψαρια.
Για το πεχα βλεπεις στην πορεια τι θα γινει και αναλογα επεμβαινεις.
------------------------------

Επίσης παρήγγειλα από Waterwaves (είναι εξυπηρετικότατοι, το καλό να λέγεται) ότι χρειάζεται για να "αναβαθμίσω" το σύστημα πόσιμου νερού που έχω ώστε να παράγει εναλλακτικά (με ταφ και βανάκι) και νερό ΑΟ, με 100GpD μεμβράνη, μανόμετρο και flush kit, στα 70€ περίπου


Και τώρα στα δύσκολα.

Μετράω καθημερινά τις τιμές στο ενυδρείο. Χτες βράδυ, μέτρησα για πρώτη φορά ΝΟ2=0,3. (μέχρι τώρα ήταν πάντα <0,3).

Αμμωνία = 0, ph = 7 με 7,5, kh = 4 με 5 (μετά το απιονισμένο αυτό το kh, έπεσε λίγο)

Έκανα την αλλαγή 7%, συμπληρώνοντας μόνο με απιονισμένο νερό. Πήρα επιπλέον βιολογικό υλικό από το μεγάλο καθώς και λίγη μάκα και εμπλούτισα με αυτά το φίλτρο. Επίσης πρόσθεσα και ωφέλιμα βακτήρια (sera).

Πρίν τα παραπάνω τάισα ελάχιστα (σπιρουλίνα για σήμερα, τσιμπήσαν λίγο πάλι) και μάζεψα σύντομα ότι άφησαν.

Κάποια άλλη συμβουλή? Θα ήθελα να αποφύγω μεγάλη αλλαγή μη χαθεί βιολογία, τί λέτε?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01714 seconds with 11 queries