Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-01-12, 22:00
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπλήρωσε στα γρήγορα αυτό....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009 και θα βρούμε λύση.
Μέχρι τότε συχνές αλλαγές νερού, όχι πολύ τάισμα και ...κάνε και μια προσευχή.
Ζήτα στο μεταξύ από κάποιον μπόλι για να στρώσεις πιο γρήγορα το φίλτρο σου.....
Αυτά......
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: ενυδρειο 45 επι 45. 50 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
5 μερες(τα ψαρια ειναι μεσα 2 μερες)
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:προχθες
4.ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ ,ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ
):δεν ξερω, μου το εφτιαξε ενα κυριος που ασχολειται (τα δικα του τα εχει 7 χρονια)
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): δεν εχει θερμομετρο μου ειπαν οτι δεν θελουν θερμοστατη τα κρυου νερου
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
2 χρυσοψαρα κομετ, ενα shubukin χρυσοψαρο
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): -
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:-
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 5 μερες
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1 φορα την ημερα 3 μικρα μπαλλακια απο την ψαροτροφη η 3 μικρα κομματακια βρασμενο κ αποστειρωμενο σπανακι (διαβασα σε εγκυκλοπαιδεια οτι τους κανει καλο.. εγραφε λαθος??)
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ενδεχεται το ψαρι να ηταν αρρωστο απο οταν το πηρα γτ ειχα παρατηρησει οτι δεν σηκωνε το πτερυγιο του οπως τα αλλα 2! παντως ηταν ενεργητικοτατο μεχρι πριν απο 6 ωρες!

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ:

Ηλεκτρονική:


ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ


1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
1 χρυσοψαρο
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ασημενιο,χρυσο,μαυρες πιτσιλιες
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:ηταν κινητικο, τωρα αδρανες στον μπατο
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):δεν εχω δει τωρα! χθες ηταν σκουροχρωμα.
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :εφαγε την τροφη και των αλλων 2 σημερα το πρωι (σπανακι)
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 6-7 ωρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
παιδια τη τελευταια μιση ωρα ειναι παλι πιο δραστηριο, αλλα οχι οπως στην αρχη αρχη!!

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ


1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ;
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ; :ναι, σκοπευω να το θεραπετσω μεσα στο ενυδρειο... γινεται μαζι με τα αλλα??
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
τ

επισης το φιλτρο σου ειναι στρωμενο με βακτηρια?
εχεις προμηθευτει σκουπα βυθου? ενυδρειακο αλατι?
εσωτερικο η εξωτερικο φιλτρο εχεις?
απο φωτισμο πως πας?
το χαλικι καλο ειναι να μην ειναι πολυχρωμο..επειδη στρεσαρει τα ψαρια
αν εχεις πλαστικα φυτα βγαλτα
και βαλε αληθινα
αντιχλωριο ριχνεις?
να προμηθευτεις και τεστ αμμωνιας και παραμετρων νερου

για να σωθει το ψαρακι σου θα χρειαστει ενα φαρμακο που λεγεται μελαφιξ
εχουν τα πετ σοπ

ριξε τις πρωτες 3 μερες και πες μας πως παει
σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου!!

μου εξηγεις σε παρακαλω τι ειναι ολα αυτα που μου εγραψες?? για βακτηρια ο κυριος που μου εβαλε το φιλτρο του εβαλε μεσα κατι πραγματα σαν μακαρονια βιδες σε χρωμα διαφανες τα οποια μου ειπε οτι φροντιζουν για τα βακτηρια! επισης εκανε μια πατεντα αυτος σαν αυτη που εχει στο δικο του ενυδρειο και εβαλε μια προεκταση στο φιλτρο.. και ειναι ενα τετραγωνο πραγμα στο βυθο, απο πανω μου εβαλε το χαλικι αφου το επλυνε.. και ετσι φιλτραρεται διπλα το νερο.. δεν εχω καθολου φυτα, σκοπευα να βαλω αληθινα την αλλη βδομαδα! το χαλικι ειναι σε φυσικες αποχρωσεις, δηλ μπεζ-καφε αλλα δεν ειναι ολοι οι κοκκοι ιδιοι μεταξυ τους χρωματικα.εχω εξωτερικο φιλτρο για ενυδρεια 40-80 λιτρων!

τι ειναι η σκουπα βυθου κ τι το αλατι π λες?


κανει να δωσω το φαρμακο ενω ειναι και τα αλλα μεσα?? και κανει να το δωσω αφου δεν ειμαι σιγουρη για την αρρωστεια? αν κανει θα παω αυριο κιολας να το παρω! πλιζ απαντησε μου, τοχω αγαπησει το μικρακι μ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπλήρωσε στα γρήγορα αυτό....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009 και θα βρούμε λύση.
Μέχρι τότε συχνές αλλαγές νερού, όχι πολύ τάισμα και ...κάνε και μια προσευχή.
Ζήτα στο μεταξύ από κάποιον μπόλι για να στρώσεις πιο γρήγορα το φίλτρο σου.....
Αυτά......
φιλε ποσο συχνες αλλαγες νερου? ενα παραδειγμα πλιζ... και το μπολι τι ειναι και πως το χρησιμοποιω?

Υ.Γ. δεν εχω παρει αντιχλωριο γτ ξερω οτι αν αφησεις το νερο 10 ωρες φευγει ολο το χλωριο με βαση τους νομους της χημειας.. κ φροντιζω να το αφηνω τουλαχιστον 15 ωρες για ναμαι σιγουρη! ειναι οκ αυτο, σωστα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ino : 11-01-12 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02659 seconds with 10 queries