Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 10-01-12, 21:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι ναι.
Για Αθηνα ειναι αρκετα τα προφιλτρα ανθρακα.

Αν το πεις στο καταστημα θα σου δωσει το καταλληλο εξαρτημα (ειναι πολυ οικονομικα) για να κλεβεις νερο απο τα προφιλτρα.
Θα μπορεις να το χρησιμοποιεις και στο ενυδρειο αυτο το νερο (χωρις κανενα προσθετο)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι τελευταίο πρίν επενδύσω 150€..

είναι "απαραίτητη" η ΑΟ για σωστές συνθήκες για τα rarmirezi, σωστά?
Οχι δεν απαραιτητη.
Θα σου κανει τη ζωη πιο ανετη και πιο οικονομικη (απο τη χρηση τυρφης).
Συν οτι το νερο θα ειναι πεντακαθαρο εκτος απο μαλακο και οξινο.
Θα μπορεις μεν αν θελεις, να χρησιμοποιεις και ξερα φυλλα για χρωματισμο νερου και οξεα ή και λιγη τυρφη στο φιλτρο.

Αν το νερο βρυσης που χρησιμοποιεις για να κανεις μιξη με της ΑΟ, το περνας απο τα προφιλτρα (οπως σου εγραψα πιο πανω), θα εχεις νερο ποιοτητας για δισκους.
Γενικα θα μπορεις να βαλεις στο μελλον οτι ψαρι θελεις απο Ν Αμερικη σε ιδανικες συνθηκες.
-------------------------
Για το ενυδρειο αυτο ομως, και μια compact 50 gpd θα εκανες τη δουλεια σου πολυ καλα ομως με 61 ευρω (+9 το flush kit)
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=189
Εγω εχω τετοια για 400 λιτρα ενυδρειο
Απλα θελει υπομονη να μαζευτει το νερο στο βαρελι.
Εχω βαλει ενα shut off valve και φλοτερ και οταν γεμισει κλεινει μονη της.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-01-12 στις 21:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01752 seconds with 11 queries