Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 09-01-12, 12:34
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
λυπαμαι που ζητας τη γνωμη καποιου "της παλια σχολης".
δε ξερω ποσο ακριβως σκληρο και τι πεχα εχει το νερο της αθηνας...αλλα διαβαζοντας εδω μεσα πως ειναι σκληρο και αλκαλικο....λαμβανοντας το ως δεδομενο..δε θα σκεφτομουν καν ψαρια οπως κορυ, ανκιστρους, γκουραμι...αν τα ηθελα θα "πειραζα" το νερο και θα το εκανα ειτε μαλακο ειτε ελαφρως σκληρο αναλογα τα ειδη (δεν καταγονται ολα απο πολυ μαλακά νερα).
εφοσον με γοητευαν οι ξιφοφοροι θα το αφηνα σκληρο...μη σου πω οτι μπορει να εριχνα και σοδα για να ανεβασω κι αλλο την kH. με αυτο το σκεπτικο λοιπον θα εβαζα μονο ξιφο και καποιο αλλο ειδος σκληρου νερου και θα εμενα εκει. το ενυδρειο δεν ειναι πολυυυ μεγαλο αλλωστε. οι ξιφο γινονται αρκετα μεγαλοι...θα εχεις και γεννες...και με ενα αλλο κοπαδι ψαριων θα εισαι πληρης.
ισως σε απογοητευω επειδη θα ηθελες φανταζομαι μεγαλυτερη ποικιλια...αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου.
Εχω μπερδευτει λιγο.. Κι εγω διαβαζοντας για "σκληρο νερο" υπεθετα 15-20 GH, αλλα η ΕΥΔΑΠ αναφερει στο επισημο site μ.ο. τιμων δικτυου 8,4 και μεγιστο 14.. Μετρησεις που εχω δει εδω αναφερουν πχ 11 βαθμους σκληροτητα. Στη βιβλιογραφια βλεπω πως υπαρχουν ειδη κορυς που αντεχουν ως 15 βαθμους (aeneus ως 20GH το δικο μου ειναι το julii-trilineatus 2-15GH) και το ανσιστρους μου ως 15. Τα γκουαραμις που σου ανεφερα γραφει πως ζουν σε 5-20 (honey) και 2-30 (pearl) βαθμους σκληροτητας.. Εχω παραγγειλει καποια τεστ Ph και θα ψαξω λιγο ακομα τα περι σκληροτητας. Αυτο περι "παλιας σχολης" γιατι το ανεφερες αληθεια?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries