Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 22-11-04, 12:05
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Χωρις να θελω να ανακατευτω, θα πω μονο την εμπειρια μου απο τους δισκους που ειχα για τρια χρονια σε μια εποχη που δεν υπηρχε ενοιμερωση και σωστα βιβλια. 1997 με 1999. Οι δισκοι μου εμπειρικα οταν ειχαν ταχτικες αλλαγες νερου τις ταξεως 50% ανα εβδομαδα(καλυτερα) η 15 μερες(παλι δεν ειχαν προβλημα) πεταγανε, νερακι βρυσης με καλο αντιχλωριο και ολα καλα. Χρωμα αριστο, ζευγαρωματα,γεννες και οχι αρωστιες.Εβαζα παντα τυρφη.

Μολις ομως αμελουσα τις αλλαγες νερου η παραταιζα και βρωμιζα το νερο εβλεπες διαφορα μεγαλη στο χρωμα τους και εαν παραλλειπα καποια αλλαγη επαιζε σοβαρα να βγαλουν και καποια αρωστια.

Καποια στιγμη δοκιμασα το WATER TAP PURIFIER, καλο δεν μπορω να πω. Νερακι αψογο και 0 σε ολα του. Συνηθως επαιζα σε συνθηκες 2-3kh και 3-4gh, το ph τωρα λογο τυρφης ειναι μια μεγαλη ιστορια, κατα καιρους που προσπαθουσα να κανω συνθηκες αμαζονιου ειχα φτασει μεχρι το 4,5!! Σταδιακα παντα και τα δισκακια πεταγανε!! Ποτε δεν ειχα προβλημα με την βιολογια μου αν και εκεινη την εποχη καθε βδομαδα εριχνα βακτηριδια, νομιζω της aqua-vital.

Οποτε εμπειρικα πια σε σχεση με το νερο τους σε 2 πραγματα κατεληξα, πρωτον θελουν καλες και γενεες αλλαγες νερου, και δευτερον ειτε ειχα ph 4,5 ειτε ειχα 7,5 τα δισκακια αρρωστιες δεν ειχανε και γενναγανε παντα, απλα τα μικρα μονο με ph περιπου στο 6 και μαλακο νερο τα εβλεπα και τα τρωγανε σιγα σιγα τα αλλα ψαρια.

Εαν καποια στιγμηαποκτησω ξανα τα ιδια ψαρια που πολυ το σκεφτομαι τον τελευταιο καιρο μαλλον με συχνες αλλαγες θα παω οπως ο Γιαννης. Εμπειρικα λοιπον αυτα εχω να καταθεσω, πιστευω να μην σας μπερδεψα χειροτερα.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01492 seconds with 11 queries