Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #90  
Παλιά 24-12-11, 20:56
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι υπαρχει μια δοση αληθειας σ'αυτα που λες. αλλα εγω δεν κατεληξα ετσι στο juwel, απλα για να παρω το πιο ακριβο και να ειμαι μεσα. δουλευω κι εγω σε εταιρεια που παραγουμε καποια προϊοντα και τα διαθετουμε σε μια τιμη χ στην αγορα. πολλες φορες εχουμε να ανταγωνιστουμε προϊοντα αλλων εταιρειων που τα πουλανε στη μιση τιμη ή και πιο κατω, απ'τη δικη μας. Οντας ομως μεσα στα πραγματα και βλεποντας τι κανουμε εμεις, τι πρωτες υλες παιρνουμε, αν εχουμε iso, ce, πιστοποιησεις κλπ και τι κανουν οι φθηνοι (τιποτα σχεδον απ'ολα αυτα) τοτε δεν μου ειναι πολυ δυσκολο να διαλεξω οταν βρισκομαι σε τετοια διληματα...σιγουρα παντως το ακριβο δεν ειναι παντα και καλο.
και συμφωνω επισης οτι αν ειναι να κατσει η στραβη θα κατσει κι ας πηρες και ενυδρειο lamborghini!
για τα γιαπωνεζικα αυτοκινητα συμφωνω αλλα αλλο Ιαπωνια, αλλο Κινα...πολυ μεγαλη διαφορα.
για τα κινεζικα προϊοντα απλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα γιατι σχεδον παντα δεν εχουν καποια (αληθινη) σημανση και δεν πληρουν καποιες προδιαγραφες (π.χ. της ευρωπαϊκης ενωσης). Δεν σε προστατευει κανενας και τιποτα απεναντι σε τετοιου ειδους προϊοντα δηλαδη, ενω απεναντι σε ευρωπαϊκα προϊόντα υποτιθεται οτι εχεις μια προστασια και μια σιγουρια (ευρωπαϊκες οδηγιες ΕΝ και σημανση CE). οποτε ενα κινεζικο προϊον μπορει να ειναι σουπερ, μπορει και απατη, μπορει και επικινδυνο (π.χ. ηλεκτρικα ατμοσιδερα που εσκαγαν και εκαψαν ανθρωπους πριν 2-3 χρονια).
το ενυδρειο σου ειμαι σιγουρος πως ειναι μια χαρα παντως και να το χαιρεσαι κιολας!εχω παρακολουθησει λιγο το θεμα που ειχες ανοιξει.

οσον αφορα το μαγαζι συμφωνω σε πολλα απο αυτα που λες αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυ καλο και εξειδικευμενο μαγαζι με καλες προσφορες που δεν βρισκεις αλλου και με ελατωματα οπως ελλειψη σεβασμου και ευγενειας προς τους πελατες (ισως το΄χουν παρει πανω τους), ελλειψη γνωσεων, κοροϊδια μερικες φορες (οπως π.χ. με την προσφορα που εχουν τωρα η οποια εληγε τελη νοεμβρη, τελικα συνεχιζει ακομα και οταν τους ρωτας λενε δινουμε παραταση μερα με τη μερα και βιαστειται ψωνιστε τωρα μην χασετε...μπουρδες!απο'δω και περα μ'αυτη την προσφορα θα δουλευουν. και για το 50% ετσι ελεγαν ολα τα χρονια που τι ειχαν, οποτε πηγαινες ελεγαν βιασου τωρα που εχω προσφορα). Το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει αλλο μαγαζι που να πλησιαζει σε μεγεθος, ποικιλια προϊοντων και συμφερουσες προσφορες...
η δωροεπιταγη που παιρνεις πισω βεβαια δεν αξιζει οσο λεει...τα εχουν ολα πανακριβα εκτος απο ενυδρειο+βαση οποτε σ'τα παιρνουν απο'κει!Για ενυδρειο+βαση παντως αξιζει. Εγω εχω καταληξει στο ριο 300 και δεν το εχω βρει πουθενα αλλου στην τιμη του συγκεκριμενου μαγαζιου και να σου μενει εστω και κατι τι να ψιλοψωνισεις κανα ψαρι κλπ.
-------------------------
μεγεια το ενυδρειο δεν ειπα και στην κοπελα...να το χαιρεσαι!
-------------------------
κατσε φιλε φωτη...
οταν ειχα ψαξει εγω δεν ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα στην τιμη...αμα ειναι ετσι το παιρνω κι εγω!!
εγω ειχα συγκρινει το 300αρι της anubias με το ριο 300 και η διαφορα ηταν κανα 100αρικο το πολυ...εκτος αν μου'πανε βλακειες εκει που ρωτησα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 24-12-11 στις 20:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01782 seconds with 11 queries