Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #69  
Παλιά 22-12-11, 09:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
και τα λιτρα που ''γυρναει'' ανα ωρα ειναι αυτο που με ενδιαφερει ή αυτο που γραφει ο κατασκευαστης??πχ το fluval 205 λεει πως ειναι για 200 λιτρα αλλα γυρναει 680 λιτρα ανα ωρα..το ρωταω γιατι αν το ενυδρειο εχει μηκος οκ..αν ομως ειναι 80αρι πχ μην κανει αναταραξη...ή πεταξα κοτσανα??
ο κατασκευαστης δινει ενα νουμερο που στην καλυτερη περιπτωση θαναι πραγματικο υπο ιδανικες συνθηκες.συγκεκριμενο μηκος σωληνων,αποσταση απτο ενυδρειο,τυπος και αριθμος υλικων,φθορα στα κινητα μερη,βιολογικη φορτιση, κλπ.
ετσι ειναι πιο ασφαλες να υπολογιζεις μια διαφορα 20-30% προς τα κατω.δηλαδη μην υπολογιζεις 680 λιτρα που λεει η fluval,υπολογισε μεχρι 600 βαρια.εμεις ψαχνουμε φιλτρο με δυνατοτητα να γυρναει τα καθαρα λιτρα μας 3 φορες την ωρα.γιαυτο ομως σου ειπα πριν οτι ειναι καλυτερα να μετρας τα μικτα λιτρα,για να εξισοροπεις λιγο την πραγματικη με την ονομαστικη διαφορα σε σχεση με τον ογκο του ενυδρειου.και το κανεις παιρνοντας λιγο μεγαλυτερο φιλτρο απο αυτο που θα σου ητανε ισα ισα.

για παραδειγμα εγω τωρα στα 200και κατι λιτρα θεωρω (και το βλεπω κιολας στην κυκλοφορια)οτι ειμαι οριακα με το 305.αν παρω μεγαλυτερο ενυδρειο καποια στιγμη θα θελω και φιλτρο.

αν εχει μεγαλη ροη θα κανει μεγαλυτερη αναταραξη στο μικροτερο ενυδρειο αποτι στο μεγαλυτερο.αυτο το ρυθμιζεις εσυ,ειτε με το ρυθμιστη ροης(αν παρεις φιλτρο που εχει τετοια ρυθμιση)η με τη "σωστοτερη" για την καθε περιπτωση τοποθετηση της εξοδου του μεσα στο ενυδρειο.η ακομα και με την προσθηκη εξτρα κυκλοφορητη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι sorry στα 110 εχει το eheim και 95 το fluval 305..εχεις καποιο αλλο κατα νου..αλλα θα μου πεις εδω ακομα δεν ξερω τα λιτρα..απο τη φυση το φοβαμαι λιγακι...
απο τη φυση ναι ειναι λιγο επιφοβο.υπαρχουν ομως φτηνες εναλλακτικες.αντι για αμμο απο πετσοπ για παραδειγμα να παρεις απτον ερμη.εγω ειχα παρει χαλαζιακη αμμο λεπτοκοκη,αν θυμαμαι καλα 4-4.5 ευρω τα 25 κιλα.και στο πετσοπ την πουλαγανε 5,6 και 7 ευρω το 5κιλο.ξυλα ειναι καλυτερα απο πετσοπ αν και μπορουνε να μπουνε και απτη φυση με λιγο ψαξιμο και οχι ξυλα απτη θαλασσα.για να εισαι πιο σιγουρη απο πετσοπ.πετρες μπορεις απτη φυση με λιγο ψαξιμο και καλο καθαρισμα.αναλογα τι ψαρια θα εχεις κοιτας αν θαναι ασβεστολιθικες η οχι για να μη σου επηρεαζουν τις σκληροτητες του νερου.

για το φιλτρο,οπως ειπες,πρεπει να δεις τα λιτρα πρωτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 22-12-11 στις 09:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 11 queries