Θέμα: τυρφη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 20-12-11, 23:18
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα το χαλικι μου ειναι φυσικο cο2 δεν εχω μαλλον πολλυ γιατι (μπορει και καθολου βασικα) η αεραντλια μου δουλευει συνεχως εχω μεσα και 6 ανουμπιες 2 ριζες μικρες (για τις ριζες δεν ξερω αν επιρεαζουν το co2) α και μια καρυδα τεσπα μπορω να κανω κατι να ριξω το ph gh χωρις να ριξω το ph μου γιατι ειναι χαμιλο 6,8 περιπου
η μεγαλη αναταραξη της επιφανειας αυξανει την ανταλλαγη αεριων του ενυδρειου σου με τον περιβαλλοντα χωρο κι ετσι το CO2 διαφευγει. Επισης επηρεαζεται και το ph, αυξανεται. Γιατι τη δουλευεις συνεχεια την αεραντλια? Οι ριζες τουλαχιστον στην αρχη που βγαζουν τανινες και χουμικα, ριχνουν το ph. Δεν ξερω να σου πω πως πεφτουν οι σκληροτητες χωρις να πεσει και το ph. Κανονικα αυτα ειναι αληλενδετα. Στο δικο μου ενυδρειο παντως οσο και να εριξα τις σκληροτητες, το ph δεν πηρε χαμπαρι!εμεινε σταθερο, δεν επεσε...οποτε τι να πω, δοκιμασε να αυξησεις την ποσοτητα τυρφης και βλεπεις.επισης σιγουρα αν το ενυδρειο ειναι νεο, τοτε θελει λιγο καιρο να ωριμασει. τι ψαρια εχεις μεσα και που θες να φτασεις τις τιμες σου?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01494 seconds with 10 queries