Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 15-12-11, 09:33
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορείς να κάνεις μετρήσεις στο νερό της βρύσης(απο την βρύση που χρησιμοποιείς) και να μας πεις τα αποτελέσματα?
Το 'χω κάνει κι αυτο. Στο νερό της βρύσης η μέτρηση της αμμωνίας είναι μηδενική
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου μετρησεις και τη βρυση οπως λεει ο aaaooll (για να εξαλειφθεί η περιπτωση να δειχνουν λαθος και τα δυο τεστ σου) αν βρεις μηδεν αμμωνια στη βρυση λοιπον και τα τεστ ειναι ΟΚ, σκεφτεσαι τα εξης.

Οτι η βιολογια (νιτροποιητικα βακτηρια) χρειαζεται αμμωνια νιτρωδη για να ζει. (διαβασε αυτο στο 1 αλλά και άλλα εδω www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933)

Τωρα σκεψου οτι βαζεις στο ενυδρειο
1. KENT Marine Nitrogen Sponge, που στα ενυδρεια γλυκου νερου απορροφα απευθειας αμμωνια (KENT Marine Nitrogen Sponge does not actively adsorb nitrate from the water. In freshwater environments it does directly adsorb ammonia) http://www.kentmarine.com/support/faqs/
Το KENT Marine Nitrogen Sponge το αλλαζεις στο χρονο που πρεπει? Γιατι βασιζεται σε ζεολιθο που δρα με ιοντοανταλλαγη και ποια στιγμη ερχεται κορεσμος του υλικου.
2. Ammonia Detox. Εξουδετερωνει αμμωνια. (πως ομως? αν δεν το κανει οπως το Prime που ουσιαστικα την αφηνει μεσα στο νερο σε ατοξικη μορφη, αλλα διαθεσιμη ως "τροφη" για τη βιολογια, τοτε υπαρχει κι αλλος παραγοντας ελλειψης διαθεσιμης αμμωνιας για τη βιολογια)


ΥΓ1 Με τα kh ph minus βαζεις φωσφορικα στο ενυδρειο σου. Καλυτερα σκετο φιλτραρισμενο απο ανθρακα νερο βρυσης, παρα Buffers.
ΥΓ2 Πολλα προσθετα τσαμπα βαζεις
ΥΓ3 Eχεις μικρη θερμοκρασια για δισκους και λιγα ταισματα
Το Nitrogen Sponge το πρωτοέβαλα αρχές καλοκαιριού με σκοπό να κοντρολάρω το nitrate (ΝΟ3) και το αλλάζω κάθε 3 μήνες. Βέβαια για να απορροφήσει την αμμωνία γράφει αλλάγη εβδομαδιαία.

Σχετικά με την θερμοκρασία χειμώνα την κρατάω 28 C και καλοκαίρι 30-32C μοιραία και με χρήση ανεμιστήρακι. Απ' οτι μου έχουν πει είναι προτιμότερο να κρατάω σε αυτή την θερμοκρασία τους δίσκους γιατί σε περίπτωση ασθένειας να έχω δυνατότητα να ανεβάσω θερμοκρασία σε συνδυασμό με τα απαιτούμενα φάρμακα για την θεραπεία τους. Είναι σωστό ή όχι τελικά??

Οπότε To Ammonia Detox να το σταματήσω και να βάζω 5πλάσια από την απαιτούμενη πoσότητα prime (νομίζω αυτό για ττην ποσότητα prime για αντιμετώπσιη αμμωνίας το έχω διαβάσει στο forum...)???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω και ποσο καιρο εχεις αμμωνια;Τα στοιχεια σου δειχνουν οτι εχεις για καποιο λογο(καποιο λαθος καθαρισμα του φιλτρου σου ισως)εχεις αστρωτα φιλτρα.Εκανες κατι που θα μπορουσε να χαλασει την βιολογια σου(γιατι σε 2 μηνες και αστρωτα να ηταν τα φιλτρα σου,εφοσον εχεις ψαρια μεσα και ταιζεις,θα ειχανε αναπτυξει βιολογια).Δεν ξερω για τα ζουμια(σου εχω πει να τα σταματησεις.....)αν για καποιο λογο μπορουν να προκαλεσουν αμμωνια.Το prime να το βαζεις σε καθε αλλαγη για τα λιτρα που αλλαζεις και οχι 1ml την εβδομαδα(εφοσον μιλας για το αντιχλωριο seachem prime).Oσο για την αλγη σου,μαλλον εχεις περισσοτερο σιδηρο.Παντως η δοσολογια των λιπασματων που ριχνεις(flourish και traces),την βρισκω υπερβολικη,αφου ουτε τα λιτρα σου,ουτε και η ποσοτητα των φυτων που εχεις την δικαιολογουν.Φαντασου οτι για το flourish η seachem συνιστα 5ml για 250 λιτρα FULL φυτεμενου/Κατα την γνωμη μου,καλο ειναι να μειωσεις στο μισο τα λιπασματα.Κανε αμεσα αλλαγες νερου για να πεσει η αμμωνια.Κατσε να το δουνε και αλλοι να πουνε την γνωμη τους.
Ξαδερφάκο, σαν να έχεις δίκιο τελικά, τα ζουμιά θα τα κόψω. Τα λιπάσματα θα τα περιορίσω επίσης. Σκέψου δικέ μου ότι από όταν χωρισα τους δίσκους εδώ και 2.5 μήνες έγινε αυτό με σκοπό να πετύχουμε την γέννα που κάνανε αυγά σαν τρελλά τα άτιμα στο κυρίως ενυδρείο. Και τώρα που τα έβαλα μόνα τους μόνο κυνηγιούνται, ακόμα να προσαμοστούν!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pkiromitis : 15-12-11 στις 09:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02237 seconds with 11 queries