Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 15-12-11, 00:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εδω και ποσο καιρο εχεις αμμωνια;Τα στοιχεια σου δειχνουν οτι εχεις για καποιο λογο(καποιο λαθος καθαρισμα του φιλτρου σου ισως)εχεις αστρωτα φιλτρα.Εκανες κατι που θα μπορουσε να χαλασει την βιολογια σου(γιατι σε 2 μηνες και αστρωτα να ηταν τα φιλτρα σου,εφοσον εχεις ψαρια μεσα και ταιζεις,θα ειχανε αναπτυξει βιολογια).Δεν ξερω για τα ζουμια(σου εχω πει να τα σταματησεις.....)αν για καποιο λογο μπορουν να προκαλεσουν αμμωνια.Το prime να το βαζεις σε καθε αλλαγη για τα λιτρα που αλλαζεις και οχι 1ml την εβδομαδα(εφοσον μιλας για το αντιχλωριο seachem prime).Oσο για την αλγη σου,μαλλον εχεις περισσοτερο σιδηρο.Παντως η δοσολογια των λιπασματων που ριχνεις(flourish και traces),την βρισκω υπερβολικη,αφου ουτε τα λιτρα σου,ουτε και η ποσοτητα των φυτων που εχεις την δικαιολογουν.Φαντασου οτι για το flourish η seachem συνιστα 5ml για 250 λιτρα FULL φυτεμενου/Κατα την γνωμη μου,καλο ειναι να μειωσεις στο μισο τα λιπασματα.Κανε αμεσα αλλαγες νερου για να πεσει η αμμωνια.Κατσε να το δουνε και αλλοι να πουνε την γνωμη τους.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02139 seconds with 10 queries