Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 06-12-11, 09:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κατ'αρχην να σας ευχαριστησω ολους για την αμεση συμμετοχη στο θεμα....και στη συνεχεια να πω οτι τελικα χθες καθισα και "ξυλωσα" ολο το φιλτρο και καθαρισα απο αντλια, μεχρι σωληνακια και τρυπες που περναει το νερο. Το αποτελεσμα ειναι να τρεχει σαν καινουργιο πλεον. Να πω την αληθεια δεν θυμομουν οτι ειχε τοσο δυνατη ροη...

Για το θεμα της αμμωνιας τωρα, σε 2-3 εβδομαδες θα ξερω αν εγινε δουλεια με την κινηση μου. Το 0,02 που μετραω ειναι ολικη αμμωνια (NH3/NH4) με υγρο τεστ της sera και οχι καθαρη (NH3). Ξερω οτι η καθαρη ειναι σχετικα ακινδυνη (0,001 ppm), αλλα θα ηθελα να εξαφανιστει και αυτη, μιας και εχω υψηλο pH και επιβαρυνει την κατασταση, αλλα και γιατι πλεον τα guppies με εκαναν παππου και θα ηθελα οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες στην παρουσα κατασταση.

Απο την αλλη, το filterwool το εχω απο την πανω μερια, οπως σωστα υποθετεις delta, για να μπορω να τον αλλαζω ευκολα. Οι ρουτινες μου περιλαμβανουν αλλαγη filterwool καθε μηνα, ελαφρυ ξεβγαλμα του σφουγγαριου με νερο ενυδρειου καθε μηνα και ανα 4 μηνες ελαφρυ ξεπλυμα των βιολογικων υλικων. Και προσθηκη βακτηριδιων μια φορα τον μηνα με τη συντηρηση του φιλτρου.

Σε οτι αφορα τα αληθινα φυτα που αναφερθηκες φιλε delta, σιγα-σιγα αυτο κανω. Ειχα περισσοτερα πλαστικα στην αρχη, τα οποια εφυγαν και τωρα εχω πολυ κερατοφυλλο και μεσα στην εβδομαδα θα προσθεσω 2 ανουμπιες nana. Αυτο που περιμενω ειναι να τελειωσω με κατι δουλειες που κανω με κατι πετρες, για να βαλω αναμεσα τους τις ανουμπιες.

Και μια και αναφερθηκα σε πετρες, εχω παρει μερικες μη ασβεστολιθικες απο το praktiker, τις εχω κολλησει με ενυδρειακη σιλικονη κανοντας μια ωραια κατα τη γνωμη μου κατασκευη με κρυψωμες κλπ και αυτη τη στιγμη τις εχω εδω και 5-6 ημερες σε νερο βρυσης που αλλαζω καθημερινα, για να αποβαλλουν οτι πιθανο εχουν πανω τους (τις εχω βρασει αρχικα εννοειται). Θα τις αφησω κανα-δυο ημερες ακομα στο νερο, αλλα χρειαζεται να κανω κατι ακομα πριν τις βαλω στο ενυδρειο? Να σημειωθει οτι εχω ηδη βαλει τρεις πετρες μεσα για να δω αν ανεβει η σκληροτητα. Δεν εχω καποιο προβλημα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries