Θέμα: To reef μου
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 07-11-04, 20:40
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Ήθελα να πω μανδαρίνος. Απλά μπερδεύτηκα γιατί ψάχνω για ένα κοπαδάκι καρδινάλιους από αυτούς της φώτο (δεν θυμάμαι τώρα λατινική). Για τις πέτρες το ξανασκέφτηκα και έχεις δίκιο. Δεν προσφέρει τίποτα μια λεία πέτρα. Δυστυχώς πορώδης πέτρα δεν βρίσκω εδώ κοντά, όσο για τη πέτρα που λές δεν αξίζει γιατί πολύ απλά παίρνω το ζωντανό βράχο 15 ευρώ. Οι πλαστιές σκαλωσιές που λές τις σκέφτηκα αλλά δεν έχω ιδέα που θα βρώ στην ελλάδα? Για 20000k εμένα μου φένεται υπερβολικά μπλέ. Ακόμα και η δικιά μου μέχρι να στρώσει είναι αρκετά πιό μπλέ απο όσο τη θέλω. Το limewater είναι το ίδιο ακριβώς με τοkalkwasser απλά χρησιμοποιείται αν θυμάμαι για την κονσερβοποίηση της πίκλας. Η μόνη διαφορά που έχουν είναι η εξής... Η seachem στο πουλάει για 20 ευρώ ένα μπουκαλάκι ενω με 20 ευρώ μπορείς να πάρεις ενα βαρέλι limewater κάτι σαν τη μαγιά με ζάχαρη για CO2. Το ενυδρείο μου είναι 92 x 60 x 62. Το sump ειναι 50 χ 50 . Apo to sump ανεβαίνει το νερό με μία αντλία Aqua medic PH 2500λ/ω και πρόσθετη κυκλοφορία μία powerhead 1400λ/ω. Συνολικά 14 φορές κυκλοφορία του νερού. Θα την ανεβάσω αν χρειαστεί.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01405 seconds with 11 queries