Θέμα: To reef μου
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 07-11-04, 19:51
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα περισσότερους καρδινάλιους(αν εννοείς το bangai cardinal) γιατί σαν κοπαδάκι πάνε πολύ καλύτερα,το έχω δεί!Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις λάμπες σε 20.000 Κ ή θα είναι too much?.Προκειμένου να βάλεις πέτρες από το ποτάμι,που θα σου προσθέσουν απλά βάρος και θα σου κλέψουν όγκο από το ενυδρείο,γιατί είναι συμπαγείς,θα σου πρότεινα να βάλεις μια πέτρα που βρήκα εγώ( κάτι σαν tufa rock).και είναι ασβεστολιθική και εξαιρετικά πορώδης Δεν ξέρω που υπάρχει στην Ελλάδα,εγώ την βρήκα σε petshop (13 Ευρω το κιλό).Φαντάζομαι οτι ανάλογα την ποσότητα θα μπορεί να τροποποιήσει την τιμή,αλλά οτι μπορεί να βρίσκεται και στην Ελλάδα .Σίγουρα πάντως είναι πολύ καλύτερα από απλές κοτρώνες.Μια άλλη λύση είναι να βάλεις απο τις πλαστικές ''σκαλωσιές'' που χρησιμοποιούν στα reef για στήριξη του βράχου(τουλάχιστον θα γλιτώσεις τα λίτρα του νερού σου και το βάρος ).Δεν τις προτείνω για την αντικατάσταση του κοραλλιογενή βράχου -πόσο μάλλον του ζωντανού,και να προσθέσω οτι και εγώ τις χρησιμοποιώ για πρώτη φορά ίσως σε θαλασσινό,και δεν έχω βάλει ακόμα ψάρι ή ασπόνδυλο για να τις τεστάρω Για ασβεστόνερο,εκτός από αυτό που έχω σε ΄να βαρέλι στην διπλανή οικοδομή,δεν έχω ακούσει τίποτα .......και δεν έχω την πρόθεση να σε ειρωνευτώ!Στείλε περισσότερες λεπτομέρειες
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;Παρέπεμψέ μας σε ανάλογο ποστ αν έχεις γράψει,να μην πιάνουμε χώρο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01490 seconds with 11 queries