Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 26-11-11, 13:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω το ενυδρείο μου που περιμένει ψάρια pseudotropheus saulosi (αφρικανικό υπό δημιουργία) για περίπου 2 εβδομάδες και έπεται κι άλλο να περιμένει.
Επειδή είναι καινούριο το έχω στρώσει εδώ και περιπου 2 εβδομάδες σε δυο βδομαδες δεν στρωνει το φιλτρο.
και μέτρησα με test και βγήκαν όλα καλά, τι εννοεις καλα?0 σε ολα?(νιτρωδη και νιτρικα)
το θέμα είναι ότι ταίζω κάθε 2 μέρες φυλαράκια (έχω στρωμένο φίλτρο) για να μην ανέβει η αμμωνία, αν ητανε στρωμενο δεν θα ανεβαινε η αμμωνια.
αλλά το test που είχα κάνει είχε τα πάντα εκτός από αμμωνία. αρα δεν τη μετρας.
Επειδή δέν έχω test για αμμωνία και δεν ξέρω που είναι αυτή την στιγμή, δέν ξέρω σε περίπτωση που άν έχει αν θα πάθουν τίποτα τα αφρικάνικα που θα βάλλω μέσα.θα παθουν,μην τα βαλεις ακομα.

Παρεπιπτώντος έχω ακριβώς βάλλει 6(ancistrus απο γέννα) ακριβώς πρίν μία βδομάδα ενώ το ενυδρείο είχε μία βδομάδα μου δούλευε και είναι περ'ιπου 1εκ ο καθένας τους. Αλλά έχουν ψοφίσει 2 και έχουν μείνει 4 με διαφορά 2 με 3 μέρες και έχω την υποψία ότι είναι αμμωνία.αρα δεν εχει στρωσει.
Γι' αυτό λέω να είμαι σίγουρος πριν βάλλω τα καινούρια ψάρια ότι όλα είναι εντάξει στο ενυδρείο για να μήν πάνε στράφει τα ψάρια. δεν ειναι,θελει στρωσιμο.

Άν έχετε υπόψην σας κάτι πείτε το
στρωσε το φιλτρο!
ΥΓ: Μόλλις μπούν τα ψάρια τα ancistrus θα φύγουν σε άλλο ενυδρείο.μεχρι να φυγουν απτο ενυδρειο θα εχουν φυγει και απτον κοσμο γενικως.
Επίσης έχω κάνει μία αλλαγή νερού γυρω στα 5 λίτρα για να βγάλω τις τροφές που είχαν κάτσει κάτω
ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?γιατι αν ειναι οτιδηποτε πανω απο 10 λιτρα τα 5 λιτρα δεν ειναι μεγαλη αλλαγη.
βαλε αγγελια για μπολι!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01609 seconds with 10 queries