Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 05-11-04, 13:52
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Σωτήρη για τις πληροφορίες.
Επειδή όμως βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον για το post επιτρέψτε μου να σας παραθέσω τα σχέδια μου για το ενυδρείο που θέλω να φτιάξω έτσι ώστε να μου πείτε την γνώμη σας.
--ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ--
Ενυδρείο Juwel 96 (80*30*40) χωρίς το εσωτερικό φίλτρο
Φίλτρο EHEIM 2213 (γεμάτο με Ehfimech / Ehfifix / Substrat Pro / Ehfitorf)
Θερμοστάτης Jager 75w
Θερμαντικό καλώδιο Rena Cor 15w
Φωτισμος 2x 24w T5 Osram Lumilux Plus 860 + 1x 18w T8 Sera Daylight (0,69 W/Lit.)
Co2 Hagen Nutrafin
Υπόστρωμα Seachem Flourite (~ 5 mm) + Onyx Sand (~ 2-3 mm)
--ΦΥΤΑ--
Bacopa Australis
Rotala Rotundifolia
Valisneria Spiralis
Eleocharis parvula "dwarf"
Anubias Nana "petite"
Anubias Congensis
Anubias Barteri
--ΨΑΡΙΑ--
1 ζεύγος M. Ramirezi
8 Paracheirodon Axelrodi
6 Hemigrammus rhodostomus
4 Caridina Japonica

Μέχρι στιγμής δυσκολεύομαι να βρω το Onyx Sand & την Bacopa Australis. Ο λόγος που θέλω την Onyx είναι γιατί σύμφωνα με τον Amano μακροπρόθεσμα δημιουργούνται στο υπόστρωμα αρκετά όξινες συνθήκες με αποτέλεσμα το πιθανό σάπισμα τον ριζών και η Onyx σύμφωνα με την Seachem έχει μια τάση να ανεβάζει το PH κατά 0,1 με 0,5 οπότε υπέθεσα ότι μου κάνει.
Ένας ακόμα λόγος είναι ότι αισθητικά μου αρέσει περισσότερο το χρώμα της από του Flourite και προβληματίζομαι αν θα είναι καλυτέρα να ανακατέψω τα υποστρώματα ή να βάλω κάτω το Flourite και πάνω το Onyx. Υπάρχει κάποιος πρακτικός περιορισμός σε αυτό γιατί αισθητικά είναι καθαρά υποκειμενικό.
Επίσης αν δεν καταφέρω να βρω το Onyx και την B.Australis τι εναλλακτικές θα μου προτείνατε, λαμβάνοντας υπόψη ότι η B.A. θα μπει στο πίσω αριστερό μέρος του ενυδρείου.
Περιμένω τις απόψεις σας και συγνώμη για το μακροσκελές post.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 10 queries