Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 19-11-11, 02:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο εδώ όμως κάνεις ακριβώς ότι με κατηγορείς με το υστερόγραφο σου. Δεν αναφέρεις καθόλου τη συμπρεριφορά του χομπίστα στα "μεγάλα" ψάρια που κάνει ακριβώς ότι και εσυ...."εκτρεφει ψαρια για να ζησουν τη ζωη τους οσο καλυτερα γινεται και να προσφερουν απλα θεαμα στον χομπιστα" και μιλάς μόνο για τα μικρά παραληλίζοντας τα με ενυδρείο ψαροταβέρνας....που όμως δεν έχεις άδικο!

Όσο για τον αξιοπρεπή θάνατο των fedders ή το αν τους σκότωναν άλλοι...., συγνώμη αλλά το βρίσκω λίγο "υποκριτικό". Είτε σε ενοχλεί η εκτροφή ψαριών για να γίνουν φαγητό στην ταβέρνα του Δουραμπεη ή στο ενυδρείο σου....είτε όχι!
.....και δεν πιστεύω ότι οι ψαροτροφές με βάση το ψάρι ή τη γαρίδα προέρχονται από ψαράκια που είχαν αξιοπρεπή θάνατο!....πιθανότατα είχαν πολύ χειρότερο τέλος από αυτόν που βρίσκουν στο ενυδρείο.

Πάντος έχεις δίκαιο ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα αν και εγώ το έβαλα σαν επιπλέον προβληματισμό αφού πολλοί χομπιστές χρησιμοποιούν τις αναπαραγογές για αυτό το σκοπό.
Δεν νομιζω οτι ειναι υποκριτικο αφου ... εγω δεν αισθανομαι καθολου υποκριτης
Αν οι πρωτεινες που περιεχουν ο ψαροτροφες που χρησιμοποιω, προερχονται απο τον συνηθη τροπο (ψαρεμα*) και οχι απο δολοφονια (πεταμα σε ενα κουτι με νερο και θηρευτες που ειπε και ο Maverick), ο τροπος αυτος εχει καποια (οχι και ασημαντη ως προς την ουσια της "διαφωνιας" μας), διαφορα.
Και η διαφορα ειναι οτι αυτοι (οι ψαραδες) που το κανουν, δεν ονομαζουν το εαυτον τους χομπιστα.

Ο χομπιστας που εκτρεφει και ταιζει feeders. μπορει να προσεχει οπως εγω τα ψαρια του προσφεροντας τους οτι καλυτερο (νομιζει ) γινεται απο ποιοτητα τροφης, αλλα το κανει επιλεκτικα για μερικα μονο (τα μεγαλα) ψαρια.
Τα μικρα. δεν ειναι ψαρια για αυτον. Ειναι αναλωσιμα.
Αυτη ειναι η αιτια που θεωρω οτι δεν κανουμε το ιδιο χομπι.

Εξαλλου γιατι να επιλεξει κανεις ψαρι που δεν ζει χωρις αυτη τη διαδικασια?
Σαν να θελω εγω να διατηρω κροκοδειλους για πετ και επειδη το ζωο δεν μπορει να τραφει με τιποτα αλλο εκτος απο .... μωρα στη σχαρα , να ειμαι και δικαιολογημενος, και να κανω και το χομπι μου.

Πιστευω οτι ο χομπιστας ενυδρειοφιλος, πρεπει να σεβεται ολα τα ψαρια στα ενυδρεια του, και να μη τα διαχωριζει ουτε ως προς το μεγεθος, ουτε ως προς την αξια τους την αγορα και τη σπανιοτητα τους (για να θιξω και αλλα θεματα).

Δεν σε κατηγορω στο ΥΓ μου, ουτε μιλαω προσωπικα για καποιον.
Απλα παραθετω την αποψη μου στο θεμα.
Δικαιουμαι νομιζω να εχω.
Στο τελος ομως, τι τον νοιαζει καποιον ή γιατι τον προσβαλει, αν εγω δεν τον θεωρω συνχομπιστα μου?
Απο αυτη την συζητηση δεν θελω να περασω την αποψη μου αλλα να την αντιπαραθεσω φιλικα και αν ειναι δυνατον να την αλλαξω αν με πεισει καποιος με επιχειρηματα οτι κανω λαθος.
Αν ενοχλει την συζητηση, προσβαλει καποιους και παραβαινει τους κανονισμους ο τροπος που την παραθετω, θα παρακαλεσω καποιον συντονιστη να με επαναφερει στην ταξη.



* Το ψαρι γνωριζω οτι εκκρινει καποιες ουσιες την ωρα του θανατου του, ουσιες οχι θεμιτες για το κρεας προς καταναλωση.
Αν οχι απο αγαθοεργεια, τοτε απο συμφερον, οι ψαραδες μολις βγαζουν τα ψαρια τα πετανε στον παγο οπου ο θανατος ειναι γρηγορος.
Κατι σαν την ευθανασια με τον τροπο της καταψυξης που κανουμε στο χομπι.
Δεν πιστευω οτι ψαρευουν και μετα κοιτανε την ψαριά τους να γινεται αργα και βασανιστικα οσο ειναι ακομα ζωντανη, κοματακια.
Ουτε και οτι καποιοι απο αυτους (για πιο ακραιες πσρομοιωσεις), εχουν επιλεξει να κανουν αυτο το επαγγελμα, μονο και μονο για την ευχαριστηση που τους δινει αυτο το βιαιο θεαμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01940 seconds with 11 queries