Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 16-11-11, 23:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαζή ερώτηση, το αλφαδολάστιχο έχει κάποια σχέση με το λάστιχο ποτίσματος; Είναι αυτό που πουλάνε τα pet-shop? Σε μαγιαζιά praktiker, leroy κτλ το βρίσκω;

Αυτό το filterwool φίλε Σπύρο που το βρίσκω; Το βάζεις απλά μπροστά με το λαστιχάκι; Με αυτό που περιέγραψες έχεις την αντλία συνέχεια μέσα στο βαρέλι σωστά; Για το άδειασμα του ενυδρείου δλδ δεν την χρησιμοποιεις.
Αλήθεια δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος με το καλώδιο ρεύματος μέσα στο νερό; Θα μου πείτε και τα φίλτρα και θερμοστάτες καλώδιο ρεύματος έχουν..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αλφαδολάστιχο είναι διαφανές λάστιχο απο pvc. Εγώ για τις αλλαγες χρησιμοποιώ λάστιχο ποτίσματος (5€ 15 μετρα απο Leroy σε προσφορά) για να το βγάζω, και επειδη το ενυδρείο μου ειναι μικρο γεμίζω με ενα κομμενο μπουκαλι. Αν το εκανα με αντλία θα χρησιμοποιούσα είτε αλφαδολάστιχο ή ενυδρειακό.
Το λαστιχο ποτισματος πιανει απο μεσα μακα και πεταει στο ενυδρειο κομματια οταν περασει με δυναμη το νερο..
Το αλφαδολαστιχο δεν το κανει και το διαφανες ιδιως το βλεπεις αν βρωμισει.
Σε υδραυλικα το βρισκεις.
Το κακο με τα αλφαδολαστιχα ειναι οτι δεν βρισκεις διαμετρους να εφαρμοζουν απολυτα στην εξοδο των αντλιων, οπως ειναι σχεδιασμενα τα ενυδρειακα λαστιχα.
Στη φωτο βλεπεις να χρησιμοποιω λαστιχο ποτισματος γιατι με αυτο, εβγαζα μονο νερο. Την εισαγωγη την εκανα με αλλο λαστιχο διαφανες.

Το filterwool ειναι το χυμα ενυδρεικο βαμβακι που λεμε.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid
http://www.aquaristikshop.com/e_Prod...ilter-wool.htm
Το εβαζα απλα με λαστιχακι στο λαστιχο.
Το ξεπλενα και το φυλαγα για την επομενη αλλαγη.

Οχι την αντλια δεν την εχω συνεχως μεσα στο βαρελι. Την βαζω μονο κατα την αλλαγη.
Μη σκεφτεις να χρησιμοποιησεις την αντλια και σαν κυκλοφορητη μεσα στο βαρελι για προετοιμασια του νερου.
Λογω μεγαλου μανομετρικου για να ανεβαζει ψηλα το νερο, καιει και πολυ ρευμα.

Οχι δεν βαζω την αντλια για εξαγωγη του νερου αφου αν μαθεις την αναρροφηση, γινεται σε δευτερολεπτα με ενα ρουφηγμα και μετα βγαινει το νερο μονο του με τη βαρυτητα. Κοιτα και το λινκ του φιλου billias.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 10 queries