Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 03-11-04, 03:26
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Παλι ξύλο θα πεσει αν σε ενα αδειο ενυδρειο μπουνε το δυο OScar. IMO
Αν μπούνε τα δύο συγκεκριμένα Oscar, φυσικά και θα πέσει ξύλο αφού τα δύο ψάρια έχουν μεγάλη διαφορά μεγέθους. Το μεγαλύτερο δεν θα έχει που να "ξεσπάει" παρά στο μικρότερο Oscar, αφού αυτό θα είναι ο μαναδικός του ανταγωνιστής.
Εννοείται ότι σε ένα τέτοιο ενυδρείο θα πρέπει να μπουν δύο Oscar του ιδιου μεγέθους... και πάλι θα υπάρχουν αψιμαχίες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από soulmate
Εχω δει 4-5 όσκαρ να συμβιώνουν σε ενυδρείο τεράστιο, κι εγώ δεν ξέρω πόσα λίτρα, άρα γίνεται, και μάλιστα κάπου είχα διαβάσει ότι καλό είναι για το ψάρι να ζει σε μικρά κοπάδια, μα προφανώς μαλλον πρέπει να είναι στο ίδιο περίπου μέγεθος, ή να έχουν μεγαλώσει από μικρά μαζί..Αλήθεια..πόσα χρόνια ζούνε τα όσκαρ;
5 ενήλικα Oscar χρειάζονται τουλάχιστον 600 λίτρα για να μπορέσουν να ζήσουν αξιοπρεπώς. Δεν ζουν σε κοπάδια παρά μόνο όταν είναι νεότερα. Όταν ενηλικιωθούν σχηματίζουν ζευγάρια (διαλέγουν ταίρια) και μένουν έτσι εφ'όρου ζωής (αφού είναι μονογαμικά ψάρια). Ο δεσμός του ζευγαριού είναι πολύ δυνατός.
Δεν είναι σπάνιο για ένα Oscar να ζήσει περισσότερο από 15 χρόνια σε ενυδρείο... αν του προσφέρονται τα απολύτως απαραίτητα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01414 seconds with 10 queries