Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 05-11-11, 17:13
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο φαινεται οτι εκλεισε εναν κυκλο μιας και η καφε αλγη εχει κανει την εμφανιση της σε 3-4 πετρες ... Πραμα συνηθες στα νεα ενυδρεια μεχρι να κανει τον κυκλο του και να ηρεμησει... αναρωτιεμαι αν η Chaeto θα βοηθησει?
Η άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει!Η Chaeto δεν βοηθάει σε αυτό

Επειδη διαβασα για τα Κοπίποδα κοιταξα και δεν πρεπει να εχω ....θα επρεπε να εχω ? τι σημαινει που δεν εχω ή που δεν τα βλεπω ?


Τα κοπηποδα είναι σημάδι ωρίμανσης του ενυδρείου!Μην βιάζεσαι, θα τα δείς!

Απο συμπληρωματα εχω..
Seachem Reef Plus ως συμπληρωμα στη ποιοτητα του νερου... (εβαλα χθες)
Seachem REEF Complete για CA χωρίς να πειράζει mg ή str
Seachem REEF Buffer ανεβάζει το PΗ στο 8.3 και το KH 12
Seachem REEF Builder ανεβάζει MONO το KH
Tropic Marine ΚΗ + CA Supplement
Tropic Marine ΚΗ + PH Triple Buffer
AquaVitro PH – ανεβάζει το PΗ στο 8.1 χωρίς να πειράζει KH
Api Buffer Max - ανεβάζει το PΗ

Seachem Reef dip (Ιώδιο για κοραλια)

Πολλάαααα συμπληρώματα βλέπω!Διάλεξε ένα για Kh , ένα για Ca και ένα για Mg!Τα υπόλοιπα δεν θα τα χρειαστείς και ειδικά για το Ph.Αν τηρείς αλλαγές νερού με ένα καλό αλάτι δύσκολα θα έχεις πρόβλημα με το Ph!Συνδύασε τα με αξιόπιστα τεστ πχ Salifert ώστε να είσαι σίγουρος για τις μετρήσεις

Μιας και η αμμωνια και τα N02 ειναι μη ανιχνευσημα και το NO3 επεσε .... ειπα να βαλω τα πρωτα ζωντανα... ενα ζευγαρι occealis...μια Acropora green blue μια Pavona green ενα sarkophiton και seriatopora green silver....

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?Μου φαίνεται πως βιάστηκες για τα ψάρια και σίγουρα βιάστηκες για τα κοράλια τα οποία θέλουν στρωμένο ενυδρείο!

Τωρα εχω ενα θεμα και θελω την βοηθεια σας... το sarkophiton εχει μικρηνει σκουρηνει και εχει μαλακωσει πολυ σε σχεση με πως το πηρα.. και φοβαμαι οτι πεθαινει

Σε τέτοιο ενυδρείο 2 κυκλοφορητές 6045 είναι πάρα πολύ, στο κάνουν πλυντήριο!Καλύτερα 2 6025 να έβαζες και έχω την εντύπωση πως η πολύ κυκλοφορία φταίει για το σαρκόφυτο. Γενικά αυτά τα κοράλια δεν θέλουν έντονη κυκλοφορία.Ίσως πάλι να "αλλάζει" δέρμα και να επανέλθει!

]υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να το βοηθησω ?
[/U]
Προσπάθησε να βρείς μια θέση χωρίς πολύ κυκλοφορία

οτι προτασεις ή πραγματα που πρεπει να προσεξω κατα την εισαγωγη οργανισμων στο ενυδρειο ή ενδεχομενως πραγματα που δεν εχω κανει και πρεπει...παρακαλω πειτε τα μου..

Ευχαριστω
Καλωσήρθες στα αλάτια
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01834 seconds with 10 queries